مصاحبه روزنامه ابتکار با علی نظیف

مصاحبه روزنامه ابتکار با علی نظیف

مصاحبه روزنامه ابتکار با مهندس علی نظیف به عنوان مدیر طرح انتخاب سفید با همکاری دکتر محمدرضا ذاکر را می توانید در متن زیر بخوانید…
انتخاب رشته کنکور۹۰ نیز با تمامی دغدغه‌ها و شیرینی‌ها و تلخی‌های خود همانند شاپرکی در زندگی دانش‌آموزان کنکوری ما آمد و بعد از گذشت یک هفته پُر از استرس و از دست در دست متخصصان فن گشتن به آرامی از زندگی آنها خارج شد.
مدیر طرح انتخاب سفید تشریح کرد:
انتخاب رشته اصولی، انتخاب سرنوشت، از شعار تا واقعیت
انتخاب رشته کنکور۹۰ نیز با تمامی دغدغه‌ها و شیرینی‌ها و تلخی‌های خود همانند شاپرکی در زندگی دانش‌آموزان کنکوری ما آمد و بعد از گذشت یک هفته پُر از استرس و از دست در دست متخصصان فن گشتن به آرامی از زندگی آنها خارج شد.
در همین راستا؛ از «علی نظیف»، مدیر طرح انتخاب سفید که بر طبق نظرسنجی‌ها توانست در مدت زمان انتخاب رشته آرامش خیالی را به دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها هدیه بدهد، علت توجه‌اش به این امر را جویا شدیم که وی در پاسخ گفت: انتخاب رشته سراسری باید در چهارچوب استانداردهایی باشد که پایه‌های آن علاقه‌مندی، شناخت، توجه به ترتیبات و ترجیحات، شرایط و دورنمای شغلی، نظر اولیا، کیفیت دانشگاه، توان علمی در دبیرستان، واحدهای درسی رشته تحصیلی در دانشگاه، رشته، شهر، دوری ونزدیکی راه ومجموعه ای از عوامل موثر دیگر است. وی افزود: بر اساس تجربه سنوات گذشته وشناخت و اشرافی که بر انواع انتخاب رشته سنتی چه از طریق مشاوران وچه از طریق نرم افزارهای موجود داشتیم و از طرف دیگر به دلیل اخباری که هر سال از دانشجویان ناراضی نسبت به رشته تحصیلی یا دانشگاه محل تحصیل خود که باعث سرخوردگی، افت تحصیلی وحتی انصراف از تحصیل وتغییر رشته آنها می‌شود، به گوش می‌رسد که تماما برگرفته از عدم انتخاب رشته آگاهانه و انتخاب بر مبنای احساسات و تحت تاثیر نظرات غیرکارشناسی برخی از اطرافیان آنهاست، امسال با توجه به مهیا کردن مجموعه‌ای از مشاوران تحصیلی مجرب، زمان را برای ایجاد یک فرصت برابر برای دانش‌آموزان اقصی نقاط کشور مغتنم شمرده وتصمیم به برگزاری این طرح هماهنگ به صورت کشوری گرفتم. گسترش علم بنا به آموزه‌های دینی ما وظیفه ورسالت محسوب می‌شود. وی همچنین در ساماندهی طرح انتخاب سفید افزود: طرح انتخاب سفید به نحوی سازماندهی شد که محوریت انتخاب تک تک رشته‌ها، خود داوطلب باشد و این انتخاب و گزینش بر اساس اطلاعات دقیقی که حاصل پژوهش و تلاش تیم مشاورین ما بود و در اختیار داوطلبین قرار گرفت. در فاز اول در تاریخ ۱۸ مردادماه یعنی یک روز بعد از اعلام نتایج سراسری همایش در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد که با اطلاع‌رسانی کشوری، روز همایش با استقبال داوطلبان سراسر ایران عزیزمان، تعدادی از داوطلبان کل زمان همایش را در حاشیه سالن به نت‌برداری مشغول بودند. نتیجه بررسی موشکافانه تیم آنالیزور مجموعه، اطلاع‌رسانی بسیار موثر تغییرات دفترچه امسال، ظرفیت‌ها، رشته‌های جدید، حذف و اضافه برخی رشته‌ها و حتی دانشگاه‌ها بود که همین تغییرات اکثر نرم افزارهای انتخاب رشته را که بر اساس اطلاعات سال گذشته طراحی شده بودند را، امسال از دور خارج کرد! وی همچنین اضافه می‌کند: علاوه بر این تیم پژوهشی گروه، موفق به جمع‌بندی مجموعه‌ای ارزشمند از معرفی رشته‌های دانشگاهی جدید و امکان ادامه تحصیل آنها، دورنمای شغلی وحتی واحدهای درسی این رشته‌ها شد که در همایش تحت عنوان یک پکیج اطلاعاتی در اختیار داوطلبان قرار گرفت. مدیر طرح انتخاب سفید درباره احتمال ضریب خطای این روش نیز اظهار داشت: به دلیل عدم دخالت سلیقه شخصی توسط مشاور در گزینش رشته‌ها و خودمحوری داوطلب به طریق اطلاع‌رسانی، آموزش، پشتیبانی و تحت نظر قرار دادن گام به گام ضریب خطای روش را به کمترین حد ممکن رساندیم.
نوشته شده توسط روزنامه ابتکار

مصاحبه روزنامه ابتکار با مهندس علی نظیف

لینک صفحه مربوطه روزنامه:http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/News.aspx?NID=86629

افزودن یک دیدگاه