مصاحبه روزنامه رسالت با علی نظیف

مصاحبه روزنامه رسالت با علی نظیف

در گفتگو با مهندس علی نظیف، کارشناس امور آموزشی مطرح شد؛
انتخاب رشته اصولی؛ از شعار تا واقعیت
نادیا نظاملو; مصاحبه روزنامه رسالت
انتخاب رشته۹۰ نیزبا تمامی دغدغه ها و شیرینی ها و تلخی های خود همانند شاپرکی در زندگی دانش آموزان کنکوری ما آمد و بعد از گذشت ایامی پر از استرس و از دست در دست متخصصان فن گشتن، به آرامی از زندگی آنها خارج شد و همین بهانه مصاحبه ای شد با مهندس علی نظیف
، کارشناس امور آموزشی و مدیر طرح انتخاب سفید که بر طبق نظر سنجی ها توانست در مدت زمان انتخاب رشته، آرامش خیالی را به دانش آموزان و خانواده های آنها هدیه دهد؛
در مورد انتخاب رشته ، مبانی آن وعلت توجه شما به این امر بگویید؟
انتخاب رشته سراسری باید در چارچوب استانداردهایی باشد که پایه های آن علاقه مندی ، شناخت ، توجه به ترتیبات و ترجیحات ، شرایط و دورنمای شغلی ، نظر اولیاء ، کیفیت دانشگاه ، توان علمی در دبیرستان ، واحدهای درسی رشته تحصیلی در دانشگاه ، رشته – شهر، دوری و نزدیکی راه و مجموعه ای از عوامل مؤثر دیگر است. حاصل توجه به اصول فوق الذکر جز احساس رضایت از ایام دانشجویی و پیشرفت تحصیلی در این ایام و به واسطه آن، آینده روشن شغلی نخواهد بود. آشنایی با طریقه چینش بر اساس اعتبار رشته و دانشگاه در مرحله بعد اهمیت قرار دارد که نباید آن را پررنگ تر از مسائل فوق الذکر جلوه داد.
دلیل مطرح کردن مبحث هدف در انتخاب رشته چیست؟
از هدف در حال حاضر تنها کلمه ای زیبا زیر غبار باقی مانده که معمولاً شروع سال تحصیلی، موضوع داغ جلسات مشاوره ای و انگیزشی است، بی توجه به اینکه تعیین هدف اصولی موتور محرک و عامل انگیزش درونی فرد برای ادامه مسیر است. نباید به انتخاب رشته تنها به چشم نوشتن ۱۰۰ رشته – شهر و قبولی در یک رشته اتفاقی نگاه کرد.
تعیین رشته بر اساس ترجیح و علاقه منطقی یعنی تعیین هدف و مسیر چرایی و چگونگی طرح را توضیح می دهید؟
بر اساس تجربه سنوات گذشته و شناخت و اشرافی که بر انواع انتخاب رشته سنتی چه از طریق مشاوران و چه از طریق نرم افزارهای موجود داشتیم و از طرف دیگر به دلیل اخباری که هر سال از دانشجویان ناراضی نسبت به رشته تحصیلی یا دانشگاه محل تحصیل خود که باعث سرخوردگی ، افت تحصیلی و حتی انصراف از تحصیل و تغییررشته آنها می شود، به گوش می رسد که تماماً برگرفته از عدم انتخاب رشته آگاهانه و انتخاب بر مبنای احساسات و تحت تأثیر نظرات غیر کارشناسی برخی از اطرافیان آنهاست. امسال با توجه به مهیا کردن مجموعه ای از مشاوران تحصیلی مجرب وعلمی، زمان را برای ایجاد یک فرصت برابر برای دانش آموزان اقصی نقاط کشور مغتنم شمرده و تصمیم به برگزاری این طرح هماهنگ به صورت کشوری گرفتیم. گسترش علم بنا به آموزه های دینی، وظیفه و رسالت محسوب می شود.
درخصوص طرح انتخاب رشته بگویید؛
طرح انتخاب سفید به نحوی سازماندهی شد که محوریت انتخاب تک تک رشته ها، خود داوطلب باشد و این انتخاب و گزینش بر اساس اطلاعات دقیق در اختیار داوطلبین قرار گرفت. درفاز اول، یک روز بعد از اعلام نتایج سراسری، همایشی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد که با اطلاع رسانی کشوری ، روز همایش با استقبال داوطلبان سراسر ایران عزیزمان، تعدادی از داوطلبان کل زمان همایش را در حاشیه سالن به نت برداری مشغول بودند. نتیجه بررسی موشکافانه تیم آنالیزور مجموعه ، اطلاع رسانی بسیار مؤثر تغییرات دفترچه امسال،
ظرفیت ها ، رشته های جدید ، حذف و اضافه برخی رشته ها و حتی دانشگاه ها بود که همین تغییرات اکثر نرم افزارهای انتخاب رشته را که بر اساس اطلاعات سال گذشته طراحی شده بودند، امسال از دور خارج کرد! علاوه بر این تیم پژوهشی گروه، موفق به جمع بندی مجموعه ای ارزشمند از معرفی رشته های دانشگاهی جدید وامکان ادامه تحصیل آنها ، دورنمای شغلی و حتی واحدهای درسی این رشته ها شد که در همایش تحت عنوان یک پکیج اطلاعاتی در اختیار داوطلبان قرار گرفت. برای برخی از داوطلبان شهرستان نیز که امکان حضور در تهران را نداشتند ، با تماس های مستمر تلفنی ، اطلاع رسانی از طریق فکس و ایمیل واستفاده از نرم افزار تحت وب انتخاب رشته پیش فرض ، با دقت و مؤثر توسط تیم مکاتبه ای گروه انجام شد.
چرا معمولاً حتی مشاوران تحصیلی خبره وعلمی نیز درانتخاب ها کمتر به تمام این اصول در کنار هم توجه می کنند؟
اگر در مورد مشاوران خبره و علمی می پرسید باید عرض کنم این مجموعه از همکاران به دلیل زمان کم و مراجعین زیاد، علی رغم توان علمی و سطوح اطلاعاتی شان فقط به توضیحاتی مختصر و چینش ۱۰۰ رشته می رسند که نهایتاَ منجر به اعمال سلایقشان نیز در بعضی انتخاب ها خواهد شد که خود این تأثیر سلایق یک آفت بزرگ محسوب می شود .
نوشته شده توسط روزنامه رسالت

مصاحبه روزنامه رسالت با مهندس علی نظیف

لینک سایت رسالت : http://www.resalat-news.com/Fa/?code=75322

افزودن یک دیدگاه