مصاحبه روزنامه مردم سالاری با علی نظیف

مصاحبه روزنامه مردم سالاری با علی نظیف

انتخاب رشته اصولی، انتخاب سرنوشت از شعار تا واقعیت
انتخاب رشته ۹۰ نیز با تمامی دغدغه ها و شیرینی ها و تلخی های خود همانند شاپرکی در زندگی دانش آموزان کنکوری ما آمد و بعد از گذشت یک هفته پر از استرس و از دست در دست متخصصان فن گشتن به آرامی از زندگی آن ها خارج شد و همین بهانه مصاحبه ای شد از علی نظیف مدیریکی از طرح های انتخاب رشته:
در مورد انتخاب رشته ، مبانی آن وعلت توجه شما به این امررا بگویید؟
انتخاب رشته سراسری باید در چهارچوب استانداردهایی باشد که پایه های آن علاقه مندی، شناخت، توجه به ترتیبات وترجیحات، شرایط ودور نمای شغلی، نظر اولیا، کیفیت دانشگاه، توان علمی در دبیرستان، واحدهای درسی رشته تحصیلی در دانشگاه، رشته – شهر ، دوری ونزدیکی راه ومجموعه ای از عوامل موثر دیگر است.
رعایت این اصول توسط تمام مشاوران فعال در این زمینه شعار داده می شود اما اعمال آن بسیار کار دشواری است که از عهده اکثر این دوستان بر نمی آید:
حاصل توجه به اصول فوق الذکر جز احساس رضایت از ایام دانشجویی وپیشرفت تحصیلی در این ایام وبه واسطه آن، آینده روشن شغلی نخواهد بود.آشنایی با طریقه چینش بر اساس اعتبار رشته و دانشگاه در مرحله بعد اهمیت قرار دارد که نباید آنرا پررنگ تر از مسائل فوق الذکر جلوه داد.
شما از کتابی از یک روانشناس اتریشی داستانی نقل کردید، دلیل مطرح کردن مبحث هدف در جلسه انتخاب رشته چه بود؟
هدف در حال حاضر تنها کلمه ای زیبا زیر غبار باقی مانده که معمولا شروع سال تحصیلی موضوع داغ جلسات مشاوره ای و انگیزشی است بی توجه به اینکه تعیین هدف اصولی موتور محرک و عامل انگیزش درونی فرد برای ادامه مسیر است. نباید به انتخاب رشته تنها به چشم نوشتن ۱۰۰ رشته-شهر و قبولی در یک رشته اتفاقی نگاه کرد.
پس موتور محرک ما در دوران کوتاه دانشجویی و دوران طولانی شاغل بودن در آن رشته چه می شود؟
تعیین رشته بر اساس ترجیح و علاقه منطقی یعنی تعیین هدف و مسیر.
چرایی وچگونگی طرح را توضیح می دهید؟
بر اساس تجربه سنوات گذشته وشناخت واشرافی که بر انواع انتخاب رشته سنتی چه از طریق مشاوران وچه از طریق نرم افزارهای موجود داشتیم واز طرف دیگر به دلیل اخباری که هر سال از دانشجویان ناراضی نسبت به رشته تحصیلی یا دانشگاه محل تحصیل خود که باعث سرخوردگی، افت تحصیلی وحتی انصراف از تحصیل وتغییررشته آنها می شود، به گوش می رسد که تماما برگرفته از عدم انتخاب رشته آگاهانه و انتخاب بر مبنای احساسات وتحت تاثیر نظرات غیرکارشناسی برخی از اطرافیان آنهاست، امسال با توجه به مهیا کردن مجموعه ای از مشاوران تحصیلی مجرب وعلمی همچنین همکاری بی مذایقه دوست عزیزم دکتر محمدرضا ذاکر که به جرات می توانم از وی به عنوان یک استراتژیست آموزشی نام ببرم، زمان را برای ایجاد یک فرصت برابر برای دانش آموزان اقصی نقاط کشور مغتنم شمرده وتصمیم به برگزاری این طرح هماهنگ به صورت کشوری گرفتم.گسترش علم بنا به آموزه های دینی ما وظیفه ورسالت محسوب می شود.
چرا معمولاحتی مشاوران تحصیلی خبره وعلمی نیز در انتخاب ها کمتر به تمام اصول مورد نظر در کنار هم توجه می کنند؟
اگر در مورد مشاوران خبره وعلمی می پرسید باید عرض کنم این مجموعه از همکاران به دلیل زمان کم ومراجعین زیاد علیرغم توان علمی وسطوح اطلاعاتیشان فقط به توضیحاتی مختصروچینش ۱۰۰ رشته می رسند که نهایتا منجر به اعمال سلایقشان نیز در بعضی انتخاب ها خواهد شد که خود این تاثیر سلایق یک آفت بزرگ محسوب می شود.
اما ما به دلیل عدم دخالت سلیقه شخصی توسط مشاور در گزینش رشته ها و خود محوری داوطلب به طریق اطلاع رسانی، آموزش، پشتیبانی و تحت نظر قرار دادن گام به گام ضریب خطای روش را به کمترین حد ممکن رساندیم.
پر گزینه ترین و محدودترین گروه از نظر شانس انتخابی برای داوطلبان در کنکور ۹۰ چیست؟
گروه آزمایشی ریاضی با مجموع ۷۴ رشته با تو جه به حذف ۱۲ رشته نسبت به سال گذشته و اضافه شدن ۳ رشته کاملا جدید به عنوان پر گزینه ترین گروه از نظر شانس انتخابی برای داوطلبان و گروه آزمایشی زبان با ۱۵ رشته محدود ترین تعداد را در اختیار داشت.
درصد کدام گروه جنسی در انتخاب رشته کنکور ۹۰ بیشتر بود؟
امسال ۴۴۰۲۷۰ نفر شرکت کننده در آزمون گروه تجربی بودند که بیشترین جمعیت شرکت کننده را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص داد که حدود ۶۷ درصد آنرا داوطلبان خانم تشکیل می دادند و پیرو همین خبر حدود ۷۰ درصد از مجاز شدگان این گروه نیز دختران بودند.
تفاوت آماری شرکت کنندگان و مجاز شدگان امسال با توجه به سال قبل چگونه است؟
تغییر میزان شرکت کنندگان دختر و پسر و اعمال تغییرات رشته های حذف و اضافه شده و ظرفیت های تغییر کرده مخصوصا در گروه پزشکی، اعمال پذیرش بومی،قطبی و ناحیه ای و استانی انتخاب رشته امسال را تخصصی تر از گذشته کرده است.
و حرف آخر؟
به قول والت دیزنی: احمقانه است که انسان موفقیت هایش را با تمام و کمال محصول خودش بداند، همواره دستها، قلبها و افکار بسیاری در موفقیت ما سهیم هستند.
http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=114309 لینک این صفحه روزنامه
نوشته شده توسط روزنامه مردم سالاری

افزودن یک دیدگاه