تاریخچه حذف کنکور

علی نظیف

تاریخچه حذف کنکور : در گفتگوی مهندس علی نظیف کارشناس امور آموزشی و دکتر توکلی در سازمان سنجش نا گفته های حذف کنکور و حاشیه ها و تاثیراتش بیان و تحلیل شد. آقای دکتر توکلی : حذف کنکور موضوعی بوده که در ابتدا برای کاهش اضطراب در داوطلبان مطرح شد . البته مسائل دیگری مانند افزایش ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها و همچنین کاهش تعداد متقاضی بر اساس هرم سنی نیز در این امر دخیل بودند.
کارگروهی متشکل از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ، وزیر آموزش و پرورش ، وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور ( به عنوان عضو ، دبیر و سخنگوی کمیته)و به ریاست وزیر علوم ، مسوولیت بررسی و اجرایی کردن طرح جایگزینی سوابق تحصیلی به جای کنکور که در مجلس تصویب شده بود را بر عهده گرفتند.
مهندس نظیف:سازمان سنجش سال ۱۳۵۴ تصمیم بر تغییر مسیر ورودی از طریق کنکور را عملی کرده بود که نتیجه موفقی حاصل نشد و به بیان خودتان آن سال بدترین سال پذیرش دانشجو بود . آیا طرح جایگزینی سوابق تحصیلی به جای کنکور دوباره همان نتایج را حاصل نخواهد کرد؟
دکتر توکلی : خیر در سال ۱۳۵۴ سازمان تصمیم گرفت به جای کنکور یک آزمایش همگانی متشکل از دروس ادبیات فارسی ، سوالات ملی میهنی و زبان انگلیسی را برگزار کند. کارنامه حاصل از این آزمون حاصل از نمراتی بود که نشاندهنده شرکت در این آزمون بوده و بعد از اعلام شرایط پذیرش از طرف هر دانشگاه افرادی که با توجه به آن کارنامه واجد شرایط بودند در دانشگاه مورد نظر برای تکمیل مدارک و مصاحبه حضور به عمل می آوردند. این امر از دو جهت مشکل ساز بود . از طرفی هر فرد مجبور به حضور فیزیکی در دانشگاه مورد نظرش بود که با توجه به این امر ایاب و ذهاب بسیاری افراد به اقصی نقاط کشور مقدور نبود.از طرف دیگر تا زمان اعلام نتایج نهایی ممکن بود فردی در دو یا چند دانشگاه تکمیل مدارک کرده باشد و از طرف همه آنها پذیرفته شده باشد . به دلیل امکان ثبت نام فقط در یک دانشگاه ظرفیت مربوطه در دانشگاههای مختلف خالی میماند و مسئله پذیرش چند برابر ظرفیت و اعلام تکیل ظرفیتهای متوالی مطرح میشد… این رویه در همان سال خاتمه یافت و به روال گذشته بازگشت.
اما در طرح حذف کنکور تصویب شده توسط مجلس قرار بر جایگزینی نمرات امتحان نهایی برای داوطلبان مطرح شده که این امر مستلزم سراسزی و نهایی شدن امتحانات در سال های دوم ، سوم و چهارم دبیرستان است .
مهندس نظیف : در ظاهر چند مشکل به وجود خواهد آمد . اگر مسئله ایاب ذهاب یا تغییر محل سکونت خانواده ها به کلان شهر ها برای دسترسی به امکانات آموزشی را در نظر نگیریم ، به مشکل عرضه و تقاضا بر میخوریم! به عنوان مثال یک رشته مهندسی در دانشگاه شریف که پنجاه نفر اعلام ظزفیت کرده ( در صورتیکه حتی ملاک نمرات نهایی در سه سال آخر دبیرستان باشد ) و سه هزار نفر با معدل بیست متقاضی همان رشته باشند چه اتفاقی می افتد؟! نمره میتواند جایگزین مناسبی برای تراز باشد؟
دکتر توکلی : محدودیت ظرفیت دانشگاه ها یکی از دلایلی بود که کمیته کارگروه موفق به اجرایی کردن کامل طرح نشده . با بررسی دستور جلسه در گام اول به نتیجه حذف کنکور در سال ۹۳ رسیدند اما بعد از مطرح شدن نظریات کارشناسی تر و با توجه به امکاناتی که توسط آموزش عالی فراهم شده بودبه این نتیجه رسیدند که در حال حاضر فقط ۳۰۰۰ کد رشته_دانشگاه که با توجه به آمار متقاضی در سال های گذشته رشته های کم طرفدار تری محسوب میشوند امکان پذیرش بدون کنکور را دارند.
مهندس نظیف ( تحلیل ) : با تشکر از جناب دکتر توکلی عزیز و سازمان سنجش خطاب به داوطلبان واقعی کنکور ۹۷ عرض میکنم که کنکور ۹۷ دقیقا مشابه کنکور سال گذشته و با همان تاثیر ۲۵ درصدی مثبت سوابق تحصیلی برگزار خواهد شد . حذف کنکور تنها در برخی رشته ها در دانشگاه های آزاد اسلامی ، غیر انتفاعی و پیام نور صورت میپذیرد و شامل کد رشته های روزانه و شبانه نمی باشد.
همچنین در پذیرش ۱۳ رشته پرطرفدار پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، دامپزشکی ، عمران ، مکانیک ، کامپیوتر ، معماری ، صنایع ، برق ، حقوق ، حسابداری و روانشناسی در بخش روزانه و شبانه هیچ تغییری وجود ندارد. گم شدن در جنگل رنگارنگ اخبار را جانشین همه زمان های طلایی خود نکنید . شما هم مانند تمام افراد موفق سال های گذشته از تمام توان خود بهره بگیرید تا بتوانید در مفهومی ترین کنکور برگزار شده در کل تاریخ برگزاری کنکور به آزمون بنشینید و موفق و سربلند باشید.

افزودن یک دیدگاه