چگونه یک “برگه‌ی امتحانی” خوب بنویسیم؟

چگونه یک “برگه‌ی امتحانی” خوب بنویسیم؟

در روزهای نزدیک به شروع امتحانات، هر دانش‌آموزی به دنبال پیدا کردن راهکارهای مختلفی برای کسب یک نمره‌ی خوب است…

در این روزهای نزدیک به شروع امتحانات، هر دانش‌آموزی به دنبال پیدا کردن راهکارهای مختلفی برای کسب یک نمره‌ی خوب است. توجه داشته باشید که درس خواندن و حل سؤالات مختلف، اولین راه برای موفقیت در امتحانات است؛ اما بقیه‌ی موارد هم مهم‌اند. «برگه‌ی امتحانی» نتیجه‌ی کار شماست و می‌تواند در گرفتن نتیجه‌ی خوب یا بد مؤثر باشد! در نوشتن برگه‌ی امتحان خود نکات زیر را رعایت کنید:

۱) از یک خودکار خوش‌رنگ و مناسب برای نوشتن استفاده کنید. هرگز و بدون هماهنگی با معلم خود از مداد برای نوشتن برگه استفاده نکنید؛ چون ممکن است مانع محکمی در برابر اعتراض ورقه‌ی شما باشد؛ به این دلیل که دست بردن در برگه‌ی امتحانی کار راحتی می‌شود.

۲) دست‌خط شما هر چه هست خوش‌خط یا بدخط، مهم نیست. نداشتن خط‌خوردگی و غلط املایی و تمیز بودن برگه مهم‌تر است. برگه‌ی تمیز و مرتب موجب جلب توجه تصحیح‌کننده می‌شود؛ زیرا نشان‌دهنده‌ی این است که نویسنده‌ آن را با آرامش نوشته است و آرامش در جلسه یعنی مطالعه و آمادگی! با این تفسیر تصحیح‌کننده سریعاً از روی نوشته‌های شما نخواهد گذشت؛ در حالی که برگه‌ی بدخط و با خط‌خوردگی زیاد، تصحیح‌کننده را سردرگم خواهد کرد.

۳) همه‌ی سؤالات را با توضیحات کامل بنویسید. در برگه‌ی تشریحی تا می‌توانید بنویسید و هیچ چیزی را که به ذهنتان می‌رسد از دست ندهید.

۴) برای نوشتن پاسخ سؤالات ریاضی، پاسخ را یک‌باره ننویسید؛ همه‌ی راه‌حل را در برگه بنویسید و سعی کنید برای راه‌حل‌های خود توضیحات و دلیل بنویسید.

۵) در تحویل دادن برگه‌ی امتحانی اصلاً عجله نکنید! برخی دانش‌آموزان خصوصاً در دوره‌ی دبستان و راهنمایی در تحویل برگه‌ی امتحانی با یکدیگر رقابت می‌کنند. این کار صددرصد اشتباه است؛ چون عجله باعث می‌شود تعداد اشتباهات شما بیش‌تر شود. سعی کنید تا پایان زمان آزمون روی صندلی خود بنشینید و با اعلام پایان زمان آزمون برگه‌ی خود را تحویل دهید.

۶) همه‌ی سؤالات پشت و روی برگه را بررسی کنید تا مبادا سؤالی از قلم افتاده باشد.

۷) در پایان، نام و نام خانوادگی خود را  مجدداً روی برگه چک کنید و برگه‌ی خود را تحویل دهید.

چگونه یک “برگه‌ی امتحانی” خوب بنویسیم؟

افزودن یک دیدگاه