روان­شناسی تنبلی برای کنکور­ی­ها

روان­شناسی تنبلی برای کنکور­ی­ها

روان­شناسی تنبلی برای کنکور­ی­ها

از فردا شروع می کنم، الآن حس درس خوندن ندارم….

وقتی تصمیم به انجام کاری می­گیرید چگونه عمل می­کنید آیا آن را به موقع و سر وقت انجام می‌دهید یا جزء آن دسته از افرادی هستید که اهمال کاری کرده و تا جایی که امکان دارد انجام کارها را به بعد موکول می‌کنید؟ اما باید بدانید که عدم انجام کارها چیزی فراتر از یک موضوع سطحی و بی‌اهمیت است؛ زیرا علاوه بر اینکه وقت و برنامه‌های فرد را کاملاً تحت تأثیر قرار می‌دهد، در واقع،تنبلی و اهمال‌کاری نوعی بیماری است که سر منشاء تمام ناراحتی های روحی مانند اضطراب؛ استرس و عدم اعتماد به نفس می گردد.

وقتی کاری را که تصمیم به اجرای آن و آن کار حداقل می تواند در آینده برای شما نتایجی را در بر داشته باشد بدون دلیل به آینده محول می کنید؛اولین قدم در تخریب اهداف خود را برداشته اید. (در عین حال که عدم انجام برنامه به زیان فرد است از طرف دیگر خود را سرزنش کرده و یا دچار پرخاشگری شده و با نزدیکان خود به نزاع می پردازد.  و از این بابت خود را سرزنش می‌کند.) چنین فرآیندی فرد را وادار می‌کند که برای موجه جلوه دادن عادت موردنظر دلایل متعددی را بیاورد؛ به گونه‌ای که بتواند درگیری‌های ذهنی و ناهماهنگی‌های عملی خود را مرتفع سازد.

به عبارت دیگراهمال‌کاری یعنی کاری را که تصمیم به اجرای آن داریم به آینده موکول کنیم. در یک کلمه می‌توان گفت: جوهره این رفتاربه تعویق انداختن، تعلل ورزیدن، سبک گرفتن و سهل‌انگاری در کار است. در نهایت می‌توان گفت: در همه این معانی نوعی «این دست آن دست کردن» نهفته است. درابتدا با اهمال کاری به وظایف خود عمل نمی­کنیم و این باعث ایجاد اضطراب می­گردد و از سوی دیگر بعد از شکست در انجام وظایف فرد دچار افسردگی شده و همین افسردگی فرد را خمود می­نماید و دوباره این چرخه از سر گرفته می­شود.

فرد اهمال‌کار مجبور است در قبال تعلل ورزیدن و همزمان سرزنش کردن خویش از خود دفاع نماید. بدین ترتیب از یک سو برای عدم انجام کارهایش دلیل‌تراشی می‌کند و از سوی دیگر، انجام کارش را به آخرین دقایق موکول می‌کند. و این خود باعث وارد شدن استرس و اضطراب به فرد می شود.اما در واقع چنین فرآیندی غیر قابل دفاع بوده و نوعی شکست تلقی می‌شود.

از ویژگی‌های افراد اهمال‌کار، تأخیر در تصمیم‌گیری است. اهمال‌کاری مزمن در تصمیم‌گیری باعث اهمال‌کاری مزمن در انجام وظایف می‌شود؛ زیرا فرد اهمال‌کار نمی‌تواند تصمیم بگیرد که چه فعالیت‌هایی را در چه زمانی و براساس چه اولویت‌بندی باید انجام دهد. از سوی دیگر، یک فرد اهمال‌کار می‌داند که عملکردش اشتباه است و از این موضوع نگران است، اما خصلت اهمال‌کاری که در وجود اینچنین فردی نهفته است، مانع به موقع انجام دادن کارها می‌شود.

بعنوان نمونه، شما قصد دارید خود را برای کنکور آماده سازید و به خوبی مطلعید که نخواندن یک درس خاص بر رتبه و موفقیت شما تأثیر خواهد داشت؛ با این وجود بخاطر عدم علاقه به آن درس یا سختی مباحث آن و یا رسیدگی به امور حاشیه ای مثل تلفن به دوستان، تماشای یک سریال تلوزیونی خاص و… مطالعه درس مورد نظر را به زمان دیگری موکول می‌کنید و در نهایت نیز با نخواندن یا کم خواندن آن به موفقیت خود صدمه می‌زنید.

ازجمله دلیل‌تراشی‌ها و افکار غیرمنطقی که فرد را به سوی اهمال‌کاری سوق می‌دهد، عبارتند از:

-فکرم کار نمیکنه، صبر کن یک کم بخوابم یا یک فیلم ببینم بعد با انرژی بیشتری درس می خونم.

ـ با به تأخیر انداختن کارها ، عملکرد دقیق­تر شده و موجب حفظ اعتماد به نفس می‌شود.

ـ تأخیر، فشار را از بین می‌برد و شخص می‌تواند آزادانه و آسان کارش را انجام دهد.

 

 

موفقیت نسیب افراد خواب آلود نمی گردد

 

– خسته شدم، تازه از کلاس آمدم، فردا که کل روز تعطیل هستم درس می خوانم.

ـ «تأخیر و انجام دادن کار در آخرین لحظات باعث صرفه‌جویی در وقتم خواهد شد»

ـ «امروز کاری بهتر و لذت‌بخش‌تر در پیش رو دارم که با از دست دادن آن معلوم نیست فردا چنین وضعیتی داشته باشم؛ پس همان بهتر که کار امروز را به فردا موکول نمایم»

ـ عقب انداختن کارها به شما امکان می‌دهد تا از فعالیت‌های ناخوشایند فرار کنید.

ـ خودتان را فریب می­دهید احساس آرامش کنید.

ـ تا وقتی‌که به اهمال­کاری خویش ادامه می دهید، می‌توانید پیوسته همان‌گونه که هستید، باقی‌ بمانید.( به عبارت دیگر در جا می زنید )

ـ با احساس افسردگی، کسی یا چیزی را موجب اندوه خود دانسته و سرزنشش می‌کنید تا مسئولیت را از دوش خود بردارید و متوجه امر کسالت‌آور بیرونی کنید. (با دید قضاوت به اتفاقات نگاه نکنید)

ـ منتظر یک معجزه هستید، پس می‌توانید بنشینید و دنیا را بخاطر اندوه خود و موانعی که بر سر راه شما بوجود آورده، سرزنش کنید؛ اما اوضاع هیچ‌گاه به نفع شما تغییر نمی‌کند؛ این یک شیوه عالی برای اجتناب از کار کردن است. (به جای حل مسئله، راه اجتناب را پیش گرفته­اید.)

ـ با اهمال‌کاری انتظار دارید و آرزو می‌کنید که خواسته‌هایتان خودبه‌خود برآورده شوند.

ـ با فرار از فعالیت‌هایی که ریسک پذیر پنداشته می­شود، برای همیشه از احتمال شکست دوری می‌کنید. که البته این تنها در فکر شماست.

انسانهای با پشتکار بالا می‌دانند که زندگی پر از سختی است و می‌دانند که در راه رسیدن به هدف، موانع و ناکامی‌هایی در انتظار است؛ در نتیجه در هنگام برخورد با موانع، خیلی ساده آنها را می‌پذیرند و در برابر مشکلات می‌ایستند و با عزمی جزم به رویارویی آنها می‌روند.

روان­شناسی تنبلی برای کنکور­ی­ها

روان­شناسی تنبلی برای کنکور­ی­ها

روان­شناسی تنبلی برای کنکور­ی­ها

روان­شناسی تنبلی برای کنکور­ی­ها

روان­شناسی تنبلی برای کنکور­ی­ها

 

نویسنده : علی نظیف

افزودن یک دیدگاه