محیط مناسب برای مطالعه

 محیط مناسب برای مطالعه

محیط مناسب برای مطالعهبه وجود آوردن محیط مناسب برای مطالعه ممکن است کار دشواری باشد، مخصوصا وقتی که شما عادت به مطالعه در اتاق خواب، آشپزخانه و یا محل دیگری از خانه ی خودتان داشته باشید. شما میتوانید در هر مکانی شروع به مطالعه ی کتاب و یا هر چیز دیگری بکنید. اما این روش به دلایل مختلفی از قبیل حواس پرتی ناشی از اعضای خانواده، هم اتاقی و صرف وقت برای امور جانبی، ناکارآمد و بی فایده است. شما باید محیط مناسب برای مطالعه ایجاد کنید که به شما امکان بیشترین استفاده از وقت و انجام آسان تکالیف را بدهد.

بنشینید                                                                                                                                           

برای بهبود بخشیدن عادت های مطالعه، شرایط نشستن باید به گونه ای باشد که شما راحت باشید. صندلی باید حالت مناسب داشته و اطراف میز باشد. برای مثال صندلی اداری و صندلی میز تحریر برای نشستن به مدت طولانی و بدون ناراحتی طراحی شده اند. حتی در کتابخانه و یا کلاس که شرایط برای مطالعه مطلوب است، اگر صندلی نامناسب باشد باعث خستگی و عدم فهم مطالب خواهد شد.

وسایل را سازماندهی کنید                                                                            

با توجه به تعداد افرادی که در یک محیط مطالعه میکنند شما باید محل مطالعه ی خود را اطراف یک میز تایین کنید. میز تحریر معمولا دارای کشوهای متعدد برای نگهداری و سازماندهی وسایلی مثل مداد، خودکار، کاغذ و سایر وسایل مورد نیاز برای مطالعه هستند. قفسه های کتاب و کابینت ها مکان مناسبی برای گذاشتن وسایل اضافی هستند. از آنها برای نگهداری کتاب هایی که مرتبا استفاده می کنید، مثل لغت نامه، دایره المعارف و کتب درسی، بهره ببرید. از این قفسه ها می توان برای سازماندهی مزالب و وسایل درسی استفاده کرد تا همیشه به آسانی قابل دسترس باشند. اگر وقت زیادی صرف پیدا کردن وسایلی مثل ماشین حساب، گیره ی کاغذ و غیره بشود، مطالعه ی پرباری نخواهید داشت.

استفاده از وسایل الکترونیکی را محدود کنید  

در دنیای الکترونیکی امروز، شاید نباید از کتاب های متعدد برای مطالعه استفاده کنیم و بیشتر کارهایمان را با کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی انجام دهیم. در این صورت وسایل الکترونیکی مثل موبایل و آی پد نباید در محل مطالعه قرار داشته باشند. این ابزار به شدت حواس شما را پرت می کنند و به همین دلیل هنگام مطالعه باید در اتاق های دیگر خانه باقی بمانند تا دسترسی به آنها به آسانی ممکن نباشد.

نور محیط را تنظیم کنید   

فضای مطالعه باید دارای نور کافی و مناسب باشد. نور محیط باید بیشتر از یک لامپ بالای میز باشد به گونه ای که محیط کاملا روشن بوده و برای خواندن یا نوشتن به چشم ها هیچگونه فشاری وارد نشود. سعی کنید از لامپ هایی که از سقف آویزان میشوند و یا لامپ های رشته ای استفاده کنید چون به شما این امکان را می دهد که نور را روی یک ناحیه ی خاص کنترل و تنظیم کنید.

صدا و دما را کنترل کنید

تا جایی که می توانید عوامل پرت کننده ی حواس را از محیط مطالعه حذف کنید. دمای اتاق باید برای شما مساعد باشد، یعنی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد. سر و صدای اطراف باید حداقل ممکن باشد. بنابراین مکان مطالعه باید به دور از بزرگراه، راه آهن و همچنین مکان های پر رفت و آمد خانه مثل آشپزخانه و اتاق نشیمن باشد. گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش مثل موسیقی کلاسیک نیز ایده ی خوبی است. اما از گوش دادن به موسیقی با ریتم تند و یا متن نامناسب بپرهیزید زیرا حواس شما را پرت خواهند کرد.

محیط مناسب برای مطالعه

محیط مناسب برای مطالعه

نویسنده : مشاور و هدایتگر تحصیلی علی سلطانی

پیشنهادد میکنم روش های مطالعه را مطالعه کنید

افزودن یک دیدگاه