چگونه موفقیت را باور داشته باشیم

چگونه موفقیت را باور داشته باشیم سوالیست که معمولا بعد از مدتی کوتاه بعد از تعیین هدف برای ما پیش می آید :

صبح خود را با جملات مثبت شروع کنید:

باور از گفتن و گفتن از اندیشیدن به وجود می­آید. وقتی می‌گوییم من آدم شکست خورده‌ و بی­استعداد هستم و عوض شدنی نیستم، در واقع، حکم محکومیت خود را خودمان صادر می‌کنیم. روان‌شناسی شناختی به ما چنین می‌گوید: دستور دادن، فرایند شدن است و دستورات را افکار و بینش ما می‌سازند. اکثر افراد همواره با خودشان حرف می‌زنند به طوری که هفتاد درصد وقت هر انسانی با خودگویی سپری می‌شود؛ حتی زمان خواب، و ما همان می‌شویم که با خود حرف می‌زنیم. پس سعی کنید  اگر قرار است که همیشه در ذهن خود مکالمه­ای داشته باشید بهتر است این مکالمه مثبت باشد. سعی کنید دستورات خوبی به خودتان بدهید. شما به خودتان چه می‌گویید؟ فرهنگ ذهن و زبان شما، مثبت است و نیروزا یا منفی است و نیروبر پس آجرهای بنای هستی‌مان را طرز تفکرمان می‌سازد. و اگر بخواهیم در دنیایمان اتفاق زیبایی بیافتد، گام اول، تغییر در احساسات ماست. نگرش‌ها و اندیشه‌های ما، مهم‌ترین عامل تغییر به شمار می‌آیند. نود درصد تغییرات خوب و بد زندگی‌مان، به نوع نگرش ما به رخدادهای زندگی بستگی دارد و ده درصد آن به وقایع بیرونی وابسته است. ادیسون می‌گوید: «مشکل افرادی که شکست خورده‌اند و دست از تلاش برداشتند، این بود که نمی‌دانستند که در یک قدمی پیروزی اند» و می‌گفت: «راز توفیقم این بود که هرگاه برای باز کردن دری تلاش می‌کردم و باز نمی‌شد، بارها و بارها تلاش می‌کردم و با خود می‌گفتم: حتماً این کلید، درب را در صدمین بار، باز خواهد کرد.» پس سعی کنید:

ـ با تمرکز بر استعداد، توانایی و امکانات خود نیروی درونی‌تان را تقویت کنید.

ـ با تکرار کلمات امیدبخش و دلگرم‌کننده روحیه خود را از هر لحاظ قوی سازید.

ـ محدودیت­های شما فقط در ذهن شماست.

ـ زندگی را با واژه‌های خودتان تعریف کنید و همیشه مثل بهترین کسی که می‌توانید باشید، زندگی کنید.

ـ این تفکر مثبت را همیشه به خاطر داشته باشید: هیچ مشکلی وجود ندارد که شما قادر به حل آن نباشید، هیچ مانعی وجود ندارد که شما قادر به از میان برداشتن آن نباشید و هیچ‌ هدفی وجود ندارد که شما قادر به رسیدن به آن نباشید.

ـ برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر، مدام با خودتان تکرار کنید: «خوشبختم، سالمم و حال خوشی دارم و میتوانم».

ـ شما می‌توانید به گونه‌ای باشید، چیزهایی داشته باشید و از عهده کارهایی برآیید که هرگز خواب آن را هم ندیده‌اید. این توانایی درست در همین لحظه در درون شما وجود دارد.

ـ سعی کنید در گفتار و برخوردهای روزانه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنید.

ـ افکار خود را متوجه خوبی‌ها و جنبه‌های مثبت زندگی کنید تا به مرور مثبت‌نگر شوید.

ـ از افراد منفی‌نگر یا موقعیت‌هایی که باعث ایجاد افکار ناخوشایند و منفی می‌شوند، دوری کرده یا سعی کنید کمتر با آنها برخورد داشته باشید.

ـ به ندای منفی درونی خود و تلقین‌های مخرب و نگران‌کننده دیگران بی‌توجه باشید و سعی کنید که عکس آنها را انجام دهید.

من شر الوسواس الخناس

ـ هرگز شعار «خواستن، توانستن است» را فراموش نکنید و بدانید که در سایه سعی و تلاش به آنچه بخواهید، می‌رسید.

باور چگونه به وجود می­آید:

به شکل زیر توجه کنید:

تصور کنید یک روز صبح با یک احساس منفی از خواب بیدار می­شوید. به زبان عامیانه حس و حال خوبی ندارید. افکار منفی نیز به شما هجوم می­آورند سپس در ذهن خود شروع به بحث با یکی از دوستان خود می­کنید با این افکار منفی به سر کلاس رفته و هنگامی که با دوست خود برخورد می­کنید رفتاری منفی در قبال او انجام می­دهید و این رفتار باعث می­شود تا شما به این باور برسید که وی انسان خوبی نیست. و این دور باطل ادامه می­یابد…

حال برای اینکه این باور، مثبت باشد باید تغییرات را از همان احساسات خود شروع کنید و تمام موارد را به صورت مثبت تغییر داده تا به یک باور مثبت برسید.

علی نظیف مشاور تحصیلی

1 دیدگاه

  • سلام و عرض ادب ممنون جناب مهندس نظیف ب بابت مطالب خیلی مثبت شما

    پاسخ

افزودن یک دیدگاه