چگونه نابغه شوم؟

مقاله چگونه نابغه شوم؟ راهنمایی عملی و گام به گام برای تبدیل شدن شما به یک نابغه است. در این مطلب قرار نیست شما فقط بدانید کهچگونه نابغه شوید، بلکه می‌خواهیم به سمت گام‌هایی حرکت کنیم که پس از مدتی خودتان را یک نابغه بیابید. آماده‌اید؟

چگونه نابغه شوم؟ نابغه کیست؟ چرا به یک فرد نابغه می‌گوئیم؟

همیشه در تاریخ با افراد نابغه‌ روبرو شده‌ایم. یا در داستان‌ها، یا در واقعیت، تفاوتی نمی‌کند. ما اطمینان داریم نوابغی وجود دارند که زندگی را دگرگون می‌کنند. گاه یک نابغه هنری، موسبقی‌ای می‌نوازد که مردم سالهای سال عاشقانه به آن گوش می‌نوازند و با آن خاطرات خود را رقم می‌زنند. گاهی یک تابلوی نقاشی (که شاید من و شما هم معنای آن را نفهمیم!) به عنوان نتیجه یک نبوغ خارق‌العاده در جهان شناخته می‌شود. کسی مانند مایکل شوماخر نابغه‌ی رانندگی می‌شود، دیگری مانند مایکل جردن نابغه بسکتبال و دیگری نابغه فیزیک می‌شود.

نابغه شدن به معنای برداشتن یک گام بزرگ در زمینه‌ای بخصوص است. هیچ یک از نوابغ، در همه چیز نابغه نبوده‌اند، بلکه تنها در جنبه‌ای بخصوص از زندگی به شکوفایی نبوغ دست پیدا کرده‌اند. این را هم باید بدانید که در دوران کودکی، شما تفاوتی با نوابغی که می‌شناسید نداشته‌اید و هر اتفاقی افتاده در ادامه راه بوده. جالب است بدانید طی تحقیقات مشخص شده، ۹۵ درصد کودکان زیر ۵ سال، همگی از ملاک‌هایی که در نوابغ به چشم می‌خورند برخوردار بوده‌اند، اما در ادامه مسیر تا سنین بالاتر، یکی یکی تمام این موارد را از دست داده‌اند و این درحالی‌است که در سنین جوانی، تنها نزدیک به ۲۰ درصد از افراد همچنان حامل ملاک‌های نبوغ در خود می‌باشند. من در این مطلب برای شما حرف‌های جدیدی دارم تا دریابید در چه مسیری گام بردارید، چگونه به شکوفایی نزدیک‌ گردید و در نهایت چگونه نابغه شوید. با من همراه باشید.

رندی گیج: دنبال افرادی با ذهن های باز باشید

آیا «نابغه‌» چیز بخصوصی دارد؟

اگر بگویم نوابغ چیزی بیشتر از شما ندارند، حرفم را باور خواهید کرد؟ عجله نکنید، من هنوز این حرف را نزده‌ام ولی باید بگویم که نوابغ یک چیز بیشتر از شما دارند؛ اما آن‌چیز، چیزی نیست که شما فکرش را می‌کنید. گرچه نوابغ استعدادهای بخصوص خود را دارند، اما شما همم استعدادهای بخصوص خودتان را دارید. همه ما درست مانند سرانگشتانمان از دیگران متمایزیم، استعدادها و توانایی‌هایی داریم و دارای نقاط قوتی منحصر به ‌فرد در خود هستیم که دیگران از آنها بی‌بهره‌اند. ضمن اینکه تبدیل شدن به یکنابغه نیز محدود به استعدادها نمی‌گردد. بگذارید باهم دیگر بحث را از پس‌زمینه‌های نبوغ شروع کنیم:

پس‌زمینه‌های نبوغ

علاوه بر تفاوت‌های فردی که زمینه‌های نبوغ گوناگونی را پدید می‌آورند، شرایط محیطی و تجربیات گوناگون نیز زمینه‌هایی برای شکوفایی نبوغ در ما می‌باشند. این زمینه‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند جلوی شما را برای تبدیل شدن به یک نابغه بگیرند، بلکه می‌توانند گرایشات شما و موضوعاتی که قرار است شما در آنها تبدیل به یک نابغه شوید را تحت تأثیر خود قرار دهند.

من در اینجا به سه پس زمینه اصلی نبوغ اشاره خواهم کرد و شما را با آنها آشنا می‌کنم. پس زمینه‌هایی که در جهت‌دهی به شکوفایی نبوغ شما مؤثرند و می‌توانند از شما نابغه‌ای متمایز از دیگر نوابغ پدید آورند. دنیای واقعی نیز همینطور است. هر یک از نوابغ در تاریخ، از راه‌ها و روش‌های گوناگونی در زمینه‌های متفاوتی تبدیل به یک نابغه شده‌اند. داوینچی، فیثاغورث، نیوتون، مسی، مادر ترزا و همه افرادی که به نوعی نابغه نامیده می‌شوند و ما در آرزوی دستیابی به جایگاه آنها هستیم، هریک با پس زمینه‌هایی گوناگون در عرصه‌هایی متفاوت به شکوفایی دست پیدا کرده‌اند. و اما اولین و شاید کلیدی‌ترین  پس‌زمینه‌ی نبوغ که باید در مورد آن بدانید:

اولین پس زمینه شکوفایی نبوغ: نقاط قوت و استعدادهای ذاتی

اولین عامل منحصر به فرد که شما را به سمت تبدیل شدن به یک نابغه سوق می‌دهد نقاط قوت و استعدادهای ذاتی شما می‌باشد. منظورم نقاط قوتی است که در شما وجود دارند و شما را از دیگران متفاوت می‌کنند. حقیقت این است: «هرکسی در چیزی خوب است» و برای نابغه شدن لازم است شما در چیزی عالی و یا فوق‌العاده شوید. اگر بخواهیم به ضرب‌المثل هم استناد کنیم باید بگوئیم «هرکسی را بهر کاری ساختند»! دانش امروز و تحقیقات بسیار وسیع نیز ما را به این نتیجه رسانیده که موفقیت و شکوفایی نبوغ، در اکثر موارد در حوزه‌ی نقاط قوت‌ افراد پدید می‌آید. و البته باید بدانید که نقاط قوت هر فرد از دیگر افراد متمایز است.

 

هوش منحصر به فرد شما

در این مرحله چه‌کار کنیم؟

همانطور که به شما گفتم، شما با هر توانایی و هر نقطه‌قوتی که در خودتان می‌شناسید می‌توانید به سوی تبدیل شدن به یک نابغه راهی شوید. اما اگر از خودتان می‌پرسید که «نقاط قوت من کدامند؟»، یعنی دقیقاً نمی‌دانید در چه زمینه‌هایی استعداد خوبی دارید و قادر خواهید بود در آن تبدیل به عالی یا فوق‌العاده شوید باید بر هفته‌ها و روزهای خود متمرکز شوید. ببینید در چه چیزهایی با علاقه دست به فعالیتت می‌زنید، از انجام کدام کارها لذت می‌برید، در چه چیزهایی به سرعت می‌آموزید و می‌توانید آن کار را بارها و بارها تکرار کنید.

اکثریت نزدیک به همه‌ی نوابغ، به دنبال علاقه‌مندی‌های خود رفته اند. نیوتون واقعاً به فیزیک علاقه‌مند بود، مایکل جردن با اینکه در ورزش‌های دیگر آنقدرها هم خوب ندرخشید اما عاشقانه بسکتبال را دوست داشت. آبراهام لینکلن واقعاً عاشق امور برقراری صلح از طریق سیاست بودد و مادر ترزا از صمیم قلب یک انسان نوع دوست بود. می‌بینید که همه به دنبال شکوفایی در نقاط قوت خویش رفته‌اند.

دومین پس زمینه شکوفایی نبوغ: شرایط محیطی

دومین پس زمینه منحصر به‌فرد که در ارتباط مستقیم با تبدیل شدن شم به یک نابغه خواهد بود، شرایط محیطی گذشته و حال حاضر شما می‌باشد. اینکه در چه شرایطی رشد کرده‌اید، از چه چیزی محروم بوده‌اید، چه چیزی می‌توانسته زندگی شما را تغییر دهد و اینکه هم‌اکنون در چه شرایطی به‌سر می‌برید. بسیاری از دانشمندان علم داروسازی و پزشکی در کودکی یکی از عزیزان‌شان را بر اثر یک بیماری از دست داده‌اند و همین عامل منجر به سختکوشی و انگیزه‌ای عجیب در آنها شده تا به شکوفایی نبوغ در حوزه‌ی ساخت و اکتشاف دارو دست پیدا کنند.

در این مرحله چه‌کار کنیم؟

هیچ‌گاه حسرت محیط را نخورید. دیگران را سرزنش نکنید که چرا در فلان‌جا و فلان شرایط به دنیا آمده‌اید، رشد کرده و یا تحصیل کرده‌اید. شما در هر محیطی می‌توانید تجربیات گوناگونی را رقم بزنید که زمینه‌هایی بسیار عالی برای شکوفایی نبوغ به حساب آیند. بسیاری از دانشمندان، بازیگران مشهور، هنرمندان و نوابغ برجسته دنیا در شرایطی محیطی رشد کرده‌اند که هیچ‌کس انتظار پدیدار شدن نابغه‌ای در آن محیط را نمی‌کشیده.

یک محیط زندگی سخت در کودکی و نوجوانی می‌تواند زمینه‌ای مناسب برای شکوفایی نویسندگی و تجارت در شما باشد. همانطور که محیطهای دیگر نیز زمینه‌های گوناگونی را در شما پدید می‌آورند. هیچ محیطی ذاتاً بد نیست، بلکه تنها و تنها زمینه‌های شکوفایی نبوغ متفاوتی را پدید می‌آوند.

شما تنها لازم است دیدی واقع‌بین نسبت به گذشته و شرایط محیطی کنونی خود داشته باشید تا بتوانید به مرور به تشخیص درست در مورد خودتان برسید و دریابید که در چه زمینه‌هایی می‌توانید تبدیل به یک نابغه شوید. شما با توجه بیشتر، پس زمینه‌هایی دقیق‌تر را در مورد خودتان شناسایی خواهید کرد.

نتیجه تصویری برای سمیعی

سومین پس زمینه شکوفایی نبوغ: تجربیات منحصر به‌فرد

سومین پس زمینه‌ای شروعی برای رسیدن شما به پاسخ این سوال است که چگونه نابغه شویم، تجربیات منحصر به‌فرد شما هستند. این عامل بسیار وابسته به شرایط محیطی شما می‌باشد، چرا که تجربیات گوناگون شما، در محیطهایی که در آنها حضور داشته‌اید برای شما رقم خورده‌اند. برای همین می‌توان محیط را زمینه‌ای برای تجربیات شما درنظر گرفت. اما اینکه چرا من شرایط محیطی و تجربیات شما را از یکدیگر جدا کرده‌ام دلیلی منطقی دارد. افراد مختلف در محیطهای یکسان می‌توانند تجربیاتی گوناگون داشته باشند. درست مانند دو دوقلو که در محیطی تقریباً یکسان بسته به انتخاب‌های خود تجربیاتی گوناگون را پدید می‌آورند.

در این مرحله چه‌کار کنیم؟

آنچه باید در این مرحله بدانید اهمیت شکست‌ها و پیروزی‌های شماست. شکست‌ها به شما می‌آموزند که چه راه‌هایی جواب نمی‌دهند و به نتیجه نمی‌رسند. همینطور پیروزی‌ها و تجربیات موفق شما راه دستیابی به موفقیت‌های آتی را به شما نشان می‌دهند. تجربیات شما باید تابلوهای راهنمای‌تان به سمت شناسایی نقاط قوت‌تان و نقاط ضعف شما باشند. از آنجایی که در مورد نقش رابطه‌ی بین نقاط قوت‌شما و تبدیل شدن شما به یک نابغه شکی وجود ندارد، اهمیت تجربیات در شناسایی نقاط ضعف و قوت مشخص می‌گردد.

 

با این مقاله چگونه نابغه شویم؟

امیدوارم بدانید نابغه شدن پروسه‌ای ارزشمند و تا حدودی پیچیده است. شما می‌خواهید تمام زندگی خودتان را تحت‌الشعاع قرار دهید. پس انتظار من این است که این مطلب را همینجا نیمه کاره رها نکنید و تا انتها و گام به گام پیش بروید. تا اینجا در مورد اینکه اصلا چه کسی نابغه است صحبت کوتاهی با شما کردم و پس از آن به پس زمینه‌هایی که به نبوغ شما جهت می‌بشخند توضیحی دادیم. می‌خواهم وارد بحث اصلی شوم. اما قبل از آن مروری کوتاه بر مطالبی که تا اینجا با هم از آنها گذشتیم خواهیم داشت.

گفتیم که پس زمینه‌هایی برای تبدیل شدن شما به یک نابغه وجود دارند که عملاً به شکوفایی نبوغ شما جهت می‌دهند. یکی از آنها نقاط قوت و استعدادهای ذاتی شما می‌باشند. جهان امروز بر این باور رسیده که شکوفایی نبوغ در اکثر و یا شاید حتی تمام موارد در زمینه‌ی نقاط قوت و استعدادهای ذاتی افراد بروز پیدا می‌کند.

همینطور محیط و تجربیات شخصی زندگی شما تأثیر بسیار زیادی بر روی زمینه‌های شکوفایی شما دارند و خواهند داشت، اما به هیچ وجه مانع شما نخواهند بود و تنها زمینه‌های گوناگون نبوغ را در شما پدید می‌آورند. شما در هر شرایط و هر وضعیتی می‌توانید در نقاط قوت خود به شکوفایی برسید. در ادامه به راهکارها و مهارت‌هایی می‌پردازیم تا در یک برنامه منسجم شما را به یک نابغهتبدیل می‌کنند

چگونه نابغه شوم؟ به نقاط قوت‌تان بچسبید

شاید امروز صبح با یک معادله‌ی جالب از دکارت برخورده باشید، شاید مساله‌ی نسبیت آلبرت اینیشتین ذهنتان را درگیر کرده و یا شاید تحت تأثیر یک موسیقی عالی به فکر این مساله افتاده باشید که چگونه شما نیز می‌توانید نابغه شوید. سوال من از شما این است: در چه چیزی می‌خواهید نابغه شوید؟ در ریاضیات؟ در هنر؟ ادبیات؟ کارگردانی؟ تجارت؟ مذاکره؟ پزشکی؟

این انتخابی است که آنچنان در دستان شما قرار ندارد، بلکه کاملاً وابسته به عشق و علاقه‌‌ای مستحکم در وجود شماست. تجربیات، محیط و ساختار مغزی شما ایجاب می‌کند تا به سوی فعالیت‌هایی خاص گرایش پیدا کنید. هرچند در اکثر مواقع با فشاری از سمت جامعه روبرو می‌شوید که شما را به سمت بهبود نقاط ضعف‌تان می‌کشاند، اما نباید فراموش کنید که نبوغ شما در نقاط قوت و فعالیت‌هایی نهفته‌ است که شما آنها را عاشقانه دنبال می‌کنید. فعالیت‌هایی که می‌توانید بدون خستگی به آنها مشغول شوید و تمرکزی عالی در آنها داشته باشید. می‌توانید در آنها به مطالعه، تحقیق و کسب مهارت بپردازید و نهایتاً به شکوفایی دست پیدا کنید.

من در وب‌سایت نگرش سوم بیش این برای شما در مورد بهبود و تمرکز بر روی نقاط قوت صحبت خواهم کرد و پیشنهاد می‌کنم برای اینکه در جریان جدیدترین مطالب در این زمینه قرار بگیرید، حتماً در خبرنامه وب‌سایت عضو شوید. ما از طریق ایمیل با شما در ارتباط خواهیم بود.

چگونه نابغه شوم؟ نقاط ضعف‌تان را مدیریت کنید

نقاط ضعف از ارزش زیادی برخوردارند. نه از آن جهت که باید فرصت زیادی را بر روی بهبود آنها بگذرانید، بلکه به این دلیل که باید آنها را مدیریت کنید. در اکثر مواقع لزومی ندارد فرصت و انرژی زیادی را بر روی بهبود نقاط ضعف قرار دهید. آنها انرژی شما را تحلیل می‌برند، خلاقیت شما را به شدت کاهش می‌دهند و باعث خستگی در لایه‌های عمیق وجود شما خواهند شد. اما چه رویکردی باید در برخورد با نقاط ضعف خود داشته باشید؟

منظور از مدیریت نقاط ضعف این است که بدون صرف فرصت زیاد بر در جهت بهبود آنها، طوری از پس آنها بر بیایید. برای خودتان هم‌تیمی پیدا کنید، با مدیرتان در مورد آنها صحبت کنید، به دیگران واگذار کنید و یا از راهکارهایی دیگر (که در دسته‌ی نقاط قوت‌تان قرار دارند) آنها را پوشش دهید. به دنبال راهکارهایی باشید تا نقاط ضعف شما مانع پیروزی و دست‌یابی شما به نتیجه نشوند. اگر از حافظه نسبتاً ضعیفی برخوردارید چرا بجای تمرینات مداوم حافظه از روش‌هایی مانند یادداشت‌برداری، استفاده از تکنولوژی و روش‌های به‌یاد آوری بهره نمی‌برید؟ شما باید به مدیریت نقاط ضعف و بهبود نقاط قوت خود بپردازید تا به یک نابغهتبدیل شوید.

چند خطی در مورد نقاط ضعف و قوت (اگر علاقه‌مندید بخوانید..)

احتمالاً شما هنوز استعدادهای واقعی خودتان را شناسایی نکرده‌اید. همه ما دارای نقاط ضعف و نقاط قوت هستیم. تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که پرورش نقاط قوت بسیار پر اهمیت هستند، در صورتی که در نظام آموزشی و شغلی ما، تمرکز همیشه بر بهبود نقاط ضعف ما قرار دارد. اگر بدانید تا این لحظه چه ضرری را متحمل شده‌اید، شاید تحملش برایتان سخت باشد. اینکه سالها در تحصیل و کارتان از شما انتظار رفته تا نقاط ضعفتان را جبران کنید. در دوره‌های آموزشی شرکت کنید و برای بهبود استعدادهای نداشته‌تان تلاش کنید.

اما اگر استعداد حقیقی و ذاتی شما شناخته‌شود، به سادگی قادر خواهید بود آن را به‌کار بگیرید. می‌توانید تکلیف دیگران را با خودتان روشن کنید که چه انتظاراتی از شما داشته باشند و البته در چه زمینه‌هایی می‌توانند بیش از دیگران روی شما حساب کنند. تمام ویژگی‌های شما ارزشمندند. نمی‌خواهم بگویم خودتان را دست کم نگیرید، بلکه می‌خواهم تأکید کنم توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی هیچ انسانی را دست‌کم نگیرید. هر انسانی که می‌تواند در خیابان قدم بگذارد، با دیگران ارتباط برقرار کند، به سر کار برود و یا تحصیل کند قطعاً تمام شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک نابغه را داراست و فقط چند گام کوچک می‌تواند نبوغ او را شکوفا کند.

بهتر است بگویم هر کسی را برای کاری ساخته‌اند! شما نمی‌توانید در همه‌چیز خوب باشید، همانطور که انیشتن در روابط خانوادگی خوب نبود، نیچه در نقاشی خوب نبود، مادر ترزا در کسب و کار استعدادی نداشت، اما تمام این افراد توانستند از بخشی از نبوغ خود استفاده کنند و به شهرتی بسیار زیاد دست پیدا کنند. مهم نیست شما به دنبال شهرت هستید یا نه، اما قطعاً برای شما مهم است تا اثری بزرگ بر زندگی خودتان بجای بگذارید.

بعد از اینکه استعدادهای و توانایی‌های ذاتی‌خود را شناسایی کردید، نوبت به شکوفایی آنها می‌رسد. وقت این است که در زمینه کاری یا تحصیلی خودتان تجدید نظر کنید. در محل کار، در بخشی متمرکز بر فعالیت شوید که منطبق بر شماست، اما نه لزماً منطبق بر توانایی‌های فعلی‌تان. شاید در حوزه‌ای که در آن از استعداد بالایی برخوردار نبوده‌اید تلاش زیادی کرده باشید، در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و در نهایت به توانایی‌های کنونی خودتان رسیده باشید. اما به این فکر کنید که شاید بخشی یا تمام مسیر را درست طی نکرده‌اید. شما اگر در زمینه توانایی‌های ذاتی خودتان تلاش کنید، با سرعتی به صورت میانگین ۶ برابر حالت قبلی‌تان پیشرفت کنید. این فوق‌العاده است.. ۶ برابر سرعت کنونی‌تان.

آنچیزی که باید برایتان از اهمیت بالایی برخوردار باشد این است که تمرینات و تلاش‌تان را متمرکز بر استعدادهای ذاتی و نقاط قوت خودتان قرار دهید. یادتان باشد اگر می‌خواهید بیشترین نتیجه را در طول عمر خودتان کسب کنید، از زمان‌ خود بهترین استفاده را کنید و قطعاً بهترین استفاده از زمان، تلاش در زمینه‌ی استعدادهای منحصر به‌فرد و بخصوص خودتان است.

چگونه نابغه شوم؟ تکلیف آموختن را روشن کنید

نقاط قوت شما قطعاً نیاز به بهبود و کسب مهارت دارند، همینطور بهبود نقاط قوت، گاهی نیاز به افزایش دانش و آموزش دارد. به همین دلیل یکی از مسائلی که برای شما باید بسیار مهم باشد، شناخت بهینه‌ترین و بهترین روش آموختن و کسب مهارت برای خودتان باشد. شما با چه روشی بهتر می‌آموزید؟ با چه شیوه‌ای مهارت‌هایتان بیشتر و بهتر افزایش پیدا می‌کند؟

روش‌های آموختن به چند نوع تقسیم می‌شوند: شنیداری، دیداری، مطالعه کردن و عملی(یا همان کارگاهی). در این هفته بر روی آموزش‌هایی که دنبال می‌کنید متمرکز شوید. فایل‌های ویدئویی بر روی شما تأثیر بیشتری دارند یا فایل‌های شنیداری؟ مطالعه کتاب و مقاله می‌تواند شما را بیشتر ارتقا دهد و یا شرکت در سمینارها و کارگاه‌های عملی؟ آموختن و کسب مهارت باید برای شما بسیار بسیار مهم باشد، چرا که شما می‌خواهید به یک نابغه تبدیل شوید.

بعد از دقت بر روی شیوه‌هایی که در آنها بهتر از روش‌های دیگر می‌آموزید، باید بر روی همان روش‌ها متمرکز شوید. همانطور که در زمینه‌ی استعدادها، این نقاط قوت شما هستند که بیشترین سرعت رشد و پیشرفت را برای شما فراهم می‌کنند، در زمینه‌ی آموزش نیز تکیه بر متناسب‌ترین روش‌ها برای شما، سرعت شما را دوچندان می‌کنند. فراموش نکنید فرصت شما محدود است و باید در همین مدت زمان تبدیل به یک نابغه شوید.

با بیل گیتس بیشتر آشنا شوید

چگونه نابغه شوم؟ به دنبال معانی باشید

اگر از نبوغ لذت می‌برید، احتمالاً تابحال نیز افرادی که اطلاعات زیاد، دقیق و عمیق در زمینه‌ای دارند توجه شما را به خود جلب کرده‌اند. دانش عمیق، انسان‌ها را به راه‌کارهایی عالی و نو می‌رساند. شما می‌توانید با دانشی عمیق و معنادار، به سرعت به پاسخ بسیاری از سوالات خود دست پیدا کنید و به گام‌های بعدی بپردازید.

لازمه‌ی کسب دانشی معنادار، و نهایتاً رسیدن به پاسخ‌هایی عالی، کنجکاوی و مطرح کردن سوالات گوناگون و به عبارتی فلسفی از خودتان است. سوالات گوناگون شما را به عمق مسائل می‌رسانند. باعث می‌شوند شما به لایه‌های زیرین مسائل پی ببرید و نهایتاً به پاسخ‌هایی جدید و سوالاتی جدیدتر دست پیدا کنید. برای این‌کار چند توصیه برای شما دارم:

در زمینه کاری خودتان بیاندیشید و مطالعه کنید. هر موضوعی که در ارتباط مستقیم با موضوع شماست را شناسایی کنید و در مورد نادانسته‌هایتان مطالعه کنید. سپس در برخورد با پاسخ‌ سوال‌ها، بازهم سوالاتی جدید مطرح کنید. در زمینه‌های مرتبط کنجکاو باشید، مطالعه کنید و اگر فرصتی دست داد سوال بپرسید. گاهی نیز در مورد مسائل پرت و به ظاهر غیر مرتبط کنجکاوی به خرج دهید. چرا که برخی اوقات زمینه‌های غیر مرتبط به زمینه‌ی شما، در ارتباطی مستقیم با آنها قرار می‌گیرند و شما تنها بعد از کنجکاوی به این مساله پی خواهید برد.

چگونه نابغه شویم؟ یک نمونه نابغه در ذهنتان داشته باشید

انتظار شما از تبدیل شدن به یک نابغه چیست؟ برای خودتان و صرفاً به سلیقه‌ی خودتان یک نمونه موفق در طول تاریخ انتخاب کنید. شخصی که شباهت‌های زیاد شخصیتی با شما داشته باشد. لازم نیست که دقیقاً بخواهید مانند او شوید، اما این نمونه موفق همانطور که دلیلش را به شما خواهم گفت می‌تواند در لحظات ترس به شما کمک کند! می‌پرسید چطور؟

در مواقع بحرانی، هنگامی که ترس شما را برای روبرو شدن با آن موقعیت فرا می‌گیرد از خودتان سوال کنید «اگر این شخص جای من بود چه‌کار می‌کرد؟». از خودتان بپرسید اگر از این الگوی موفق شما در برابر ۲۰۰۰ نفر دعوت به صحبت می‌کردند او می‌ترسید و خودش را پنهان می‌کرد؟ پاسخ شما می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد. این نمونه موفق می‌تواند راهنمایی برای روبرویی برا شرایط سخت برای شما باشد. شما باید در این نمونه موفق به دنبال پندهای اخلاقی و الهام گرفتن از سبک برخورد او با شرایط دشوار باشید.

این نمونه موفق می‌تواند بازیگری خاص در یک فیلم بخصوص باشد. می‌تواند یک نمونه معاصر و یا یک الگوی کهن باشد. تفاوتی نمی‌کند و تنها کافیست آن شخصیت در ذهن شما حاضر باشد. شاید از خودتان سوال کنید «اگر افلاطون جای من بود چه‌کار می‌کرد» و شاید سوال کنید «اگر استیوجابز جای من بود در این شرایط چه کار می‌کرد؟». مهم نیست، شما کدام شخصیت را می‌پسندید؟

myke tyson

چگونه نابغه شوم؟ جهت داشته باشید

درصد کمی از انسان‌ها هدف دارند و طبق آمارهای جالب که در تحقیقات بلند مدت مختلفی بدست آمده‌اند مشخص شده تمام افرادی که به موفقیت‌های پایدار دست پیدا کرده‌اند جزو همین افراد هدف‌مند بوده‌اند. باورش آسان نیست که تمام آنها هدف داشته‌اند، اما دلایل علمی زیادی پشت این مساله وجود دارد که به زودی در مقاله‌ای دیگر به آن خواهم پرداخت. منظورم دلایلی ریشه گرفته از ضمیر ناخودآگاه، جرقه‌های ذهنی، نادیده نگرفتن موقعیت‌های مناسب و…. می‌باشد که واقعاً نیاز به یک مقاله جداگانه دارند.

البته هدف‌مند بودن آنقدرها هم سخت نیست. خصوصاً برای نوابغ که بسیار بسیار آسان‌تر از انسان‌های عادی است! تعجب نکنید. شما باید هدف بلند مدت داشته باشید، اما برخلاف بسیاری از مدرسین و مشاورین در این حوزه من اعتقادی محکم به این مساله دارم که ((هدف‌گذاری بلند مدت ممکن نیست)). شما نباید اهدف آینده‌ی بلندمدت خود (یعنی بالای ۱۰ سال) را به جزئیات مشخص کنید. چنین چیزی به هیچ عنوان ممکن نیست چرا که شما دائماً در حال ارتقاء هستید. وقتی شما ارتقاء پیدا می‌کنید، دیدگاه جدیدی بدست می‌آورید و در نهایت تغییر می‌کنید. در ادامه راه اهدف بلندمدت شما نیز تغییر خواهند کرد، چرا که شما تغییر کرده‌اید.

آنچه برای شما ممکن است اما باز هم تعیین آن قطعی نیست، «انتخاب جهت» است. شما باید باتوجه به ارزش‌های غیر قابل تغییر در وجودتان جهتی را برای زندگی خود تعیین کنید. این کاملاً بستگی به شخصیت، روحیات، دوران کودکی و لایه‌های عمیق وجودتان دارد. ممکن است ارزش‌های اصلی شما که قرار است جهت زندگی شما را مشخص کنند چیزهایی شبیه خانواده‌دوستی، امنیت طلبی، راحتی، آموختن و یا کمک به هم‌نوعان باشند. ممکن است چیزی شبیه سرکوب ظلم، برگرداندن آرامش به مادران و یا پرستش معبود باشد. تفاوتی نمی‌کند و اساساً خوب و بدی برایش وجود ندارد. آنچه مهم است خودشناسی و تمرکز بر خود حقیقی شمامی‌باشد.

انتخاب جهت، شما را برای تبدیل شدن به یک نابغه کمک بسیاری خواهد کرد و قطعاً از شروط لازم و البته نه کافی برای دستیابی شما به شکوفایی نبوغ می‌باشد. از فکر هدف‌گذاری‌های بلندمدت بسیار روشن بیرون بیایید و جهت خودتان را بر اساس ارزش‌های درونی‌تان شناسایی کنید.

چگونه نابغه شوم؟ اینطور پیگیر و مصر باشید…

برای دستیابی به آب باید مترها زمین را کند و برای کندن هر متر از زمین باید ساعت‌ها وقت گذاشت. ما در دنیای انسانی زماندار زندگی می‌کنیم. برای برداشت یک پرتقال، یک سیب و یا گردو باید یک سال صبر کنیم. همه‌گیر شدن تمدن با ما کاری کرده تا با باز کردن شیر آب بتوانیم لیوانی آب بنوشیم و فراموش کنیم که برای بدست آوردن یک لیوان آب باید چقدر زمان گذاشت و تلاش کرد، اما بشر هزاران هزار سال طول کشید تا به این نقطه برسد.

برای مبارزه با یک نوع از ویروس ۱۰‌ها سال محققان تلاش می‌کنند، چندین هزار بار سعی و خطا می‌کنند و زمان سپری می‌کنند. همه چیز در دنیای ما همینطور است و نیاز به زمان، پیگیری و تکرار دارد. اگر می‌خواهید با یک تبر ساده درختی قطور را قطع کنید باید هزاران بار به آن ضربه بزنید، و اگر بخواهید به ظاهر راه ساده یعنی قطع کردن آن را اره برقی را انتخاب کنید، باید هزاران سال صبر و تلاش کنید تا به ابزادی مدرن مانند اره برقی دست پیدا کنید. همه چیز زمان‌بر است، همه‌چیز نیاز به تلاش و تکرار دارد.

نابغه شدن نیز همینطور است. شما باید برای شکوفایی نبوغ خود زمان بگذارید، کارها، تمرینات، فعالیت‌ها و آموزش‌های لازم را تکرار کنید. اگر می‌خواهید یک نوازنده خوب شوید، باید بارها و بارها تمرین کنید. اگر می‌خوهید یک تاجر نابغه شوید، باید صبح‌های زیادی از خواب بیدار شوید، تماس‌های زیادی بگیرید و تمام این کارها را بارها تکرار کنید.

چگونه نابغه شوم؟ از خارج از چارچوب بودن نترسید

«راهکار خلاقانه»، «دستیابی به چیزی که هیچ‌کس تابحال به آن دست پیدا نکرده بود»، «راهکاری جدید برای راحتی بیشتر»… اینها همه عباراتی هستند که در خودشان عجیب بودن و جدید بودن را حمل می‌کنند. انسان‌ها به دلیل نظام مغزی و ژنتیکی خود در مقابل افکار جدید به نوعی جبهه دارند. هرچقدر شرایطشان سخت باشد اما گاهی ترجیح می‌دهند در همان وضع فعلی باقی بمانند، چرا که وضعیت جدید برایشان ناآشنا و مبهم است. برای همین است که عموماً تمام رئسای جمهور دنیا، چند سال بعد در انتخابات مجدد نیز رأی می‌آورند. مردم اگر از دست چیزی به شدت عصبانی نباشند، ترجیح می‌دهند با وجود تمام مشکلات در همان وضعیت باقی بمانند.

تغییر برای مردم سخت است و این را تمام سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگ می‌دانند. «تغییر» یک بحث بسیار وسیع در حوزه‌ی مدیریت منابع انسانی است و همه‌جا از دشواری آن صحبت به میان می‌آید. شما نیز برای دستیابی به نبوغ و رسیدن به قله‌های بلند گاه مجبورید کارهای عجیبی انجام دهید. شاید مدتی زود بخوابید، شاید مدتی به میهمانی‌های دوستانتان نروید، کم‌تر غذا بخورید و خلاصه کارهایی کنید که دیگران پذیرای آنها نباشند.

شما می‌خواهید تبدیل به نابغه شوید، می‌خواهید در جهتی بزرگ گام بردارید و قله‌ای بسیار بلند و ارزشمند را طی کنید. باکی نیست، بگذارید هرچه می‌خواهند بگویند. نگذارید افکار و صحبت‌های دیگران شما را آزار دهد. توانایی‌های خودتان را دنبال کنید و از مسیر لذت ببرید.

چگونه نابغه شوم؟  در نهایت….

 

شما باید از مسیر نبوغ لذت ببرید. اگر کاری را دوست ندارید یا هنگام انجام دادن آن احساس خستگی می‌کنید به دنبال زمینه‌ی درستی نرفته‌اید. بازهم جستجو کنید و دست نکشید. نقاط قوت خودتان را کشف کنید، به دنبال راهی برای به‌کارگیری آنها باشید و به شکوفایی دست پیدا کنید.

پشتکاری که شما به آن نیاز دارید، نیرویی که شما به آن احتیاج پیدا خواهید کرد، و زمانی که شما باید برای تبدیل شدن به یکنابغه بگذارید تنها به یک چیز احتیاج دارد و آن عشق است. به دنبال عشق در کار و زمینه‌ی دلخواهتان باشد. سراب‌هایی که متناسب با شما نیستند را شناسایی کنید چرا که همیشه در میانه راه رسیدن به سراب احساس خستگی و فرسودگی خواهید کرد.

از همین حالا شروع کنید. این مقاله را بشکافید، از آن نکته برداری کنید و گام به گام با برنامه‌ریزی بر روی یک کاغذ شروع کنید. کتاب‌های مورد علاقه خود در زمینه‌ی نبوغ‌تان شناسایی و تهیه کنید. در آن مورد فیلم ببینید، با افراد گوناگون ارتباط برقرار کنید و خودتان را روز به روز قوی‌تر کنید. همینطور وبسایت ما را دنبال کنید چرا که ما برای شما برنامه‌های بسیار خوبی در راه شناسایی و شکوفایی نبوغ درنظر داریم.

گرداورنده علی نظیف

راه ارتباط مستقیم با مهندس علی نظیف : Mr.nazif@gmail.com

افزودن یک دیدگاه