استراتژی مطالعاتی مهر و آبان

سال تحصیلی ۹۸-۹۷ برای داوطلبان کنکور حامل اخبار خوب و بدی است که نباید با بزرگ نمایی مسایل خود را درگیر جنبه های منفی آن کنیم تا وظایف اصلی مان را ندید بگیریم تا استراتژی مطالعاتی مهر و آبان را به درستی بچینیم و از سوی دیگر نباید اجازه بدهیم به دلیل اهمیت موضوع امسال مراکز، افراد و موسسات مختلف با توجه به نداشتن اطلاعات کافی از مسیرمان، ما را با تبلیغات رنگارنگ خود مجاب به فروختن زمان های طلایی در این سال کنند.

نگاهی گذرا به اخبار بد داشته باشیم

خبر بد اول : امسال سوالات کنکور در نظام جدید قطعا با سرفصل ها، کتاب های جدید و بودجه بندی متفاوت ما را محک خواهند زد!

نتیجه خبر بد اول :  کسی نمی تواند ادعای تخصص و شناخت کنکور نظام جدید را داشته باشد، زیرا هنوز اولین کنکور این نظام برگزار نشده! لطفا فریب تبلیغات مشاوری را نخورید

خبر بد دوم : امسال اولین سال از برگزاری امتحانات تشریحی کنکوری ها به شکل نهایی و سراسری است.

نتیجه خبر بد دوم : نمونه سوالات امتحان نهایی در اکثر دروس وجود واقعی ندارد و شما باید در انتخاب منابع تالیفی مشابه در تکاپو باشید. لطفا فریب تبلیغات را نخورید

خبر بد سوم : تغییر نحوه تاثیر سوابق تحصیلی و اعمال نمرا امتحانات نهایی سال دوازدهم در آن

نتیجه خبر بد سوم : نمی توانیم صرفا به ارتقای مهارت های تستی خود بپردازیم و امتحانات تشریحی را فدای آن کنیم. لطفا فریب تبلیغات آموزشگاهی را نخورید

در چنین شرایطی یک دانش آموز فعال یا بهتر بگوییم یک انسان هدفمند صرفا باید به وظایفش درست عمل کند. در واقع اگر به اخبار بد مثبت نگاه کنیم تغییری در وظایف اصلی شما ایجاد نشده و شما صرف باید همانند کنکوری های گذشته درس هایتان را بخوانید(بر اساس اصول درست و برنامه ریزی درست). یا به بیانی دیگر حالا همکاران من (مشاوران مدارس، نشرها و آموزشگاه ها) باید سختی این تغییرات را به دوش بکشند و به جای تلقین بدی شرایط، سعی در تغییر نظام کاری خود کنند.

  بیایید با نگاهی به جلو، گامهایی راسخ و لبخند بر لب مسیرمان را بدون توجه به نا ملایمات پیش ببریم

از برنامه ریزی غافل نشوید

کنکوری۹۸ باید دو برنامه مستقل در اجرا اما در یک راستا از نظر محتوا را به صورت موازی پیش ببرد. برنامه اول برنامه پیشروی تدریس در مدرسه به صورت همگام با معلم و برنامه دوم برنامه آزمون های بسیار مهم آزمایشی!

چگونه برنامه ریزی دوجانبه داشته باشیم؟ گام به گام مدل زیر را اجرا کنید

ابتدا سهم مشخصی را میان دروس عمومی و اختصاصی در بازه زمانی تا انتهای آبان ماه در نظر بگیرید.

 

 

با توجه به اهمیت همراهی با کلاس درس و تدریس معلم و همچنین حجم و اهمیت دروس سال دوازدهم، یک درصد استاندارد بین زمان اختصاص داده شده برای دروس مدرسه و دروس آزمون را به شکل زیر لحاظ کنید.

 

حالا باید تلفیقی از این دو مهم را در کنار هم به شکل زیر ببینیم.

 

 

به گام آخر می رسیم و چند قانون بسیار مهم :

قانون اول : دروس رتبه شکن رشته هدف خود را بشناسید ( روی لینک کلیک کنید ) و هر روز زمانی را به مطالعه، تست و دوره این دروس اختصاص دهید. رتبه شکن ها بالاترین ضرایب را در رشته مورد علاقه شما به خود اختصاص داده اند.
قانون دوم : دروس رتبه ساز رشته هدف خود را بشناسید . رتبه سازها درس هایی هستند که در بازه رتبه ۱۰ هزار و کمتر از آن نقش تعیین جایگاه را بازی می کنند. در رشته ریاضی درس عربی و شیمی، در رشته تجربی درس عربی و ریاضی و در رشته انسانی درس عربی عمومی و ریاضی.   این درس ها یک روز در میان یک زنگ را به خود اختصاص می دهند.
قانون سوم : خودتان را از بند محدودیت ها رها کنید. گاهی برخی همکاران من برای مثال یا نمونه ترتیبی را برای زنگ های مطالعاتی مطرح می کنند (اختصاصی ها اول بعد عمومی ها!) یا محدوده ای را برای زنگ های مطالعاتی(یک ساعت و نیم مطالعه، یک ربع استراحت!) یا …
منطقی باشید و مبحثی پیش روی کنید. در جلسه کنکور ترتیب های مطالعاتی یا زنگ های شما مهم نیستند. فقط باید مباحثی را در کنار تکنیک های آزمون یاد بگیرید. پس آزادانه به چیدن زنگ ها در برنامه بپردازید. من تمام محدوده های اصلی را به شما منتقل کردم. محدوده دیگری نیاز نیست.
قانون چهارم: اهمیت پیش بینی را نادیده نگیرید. پیش بینی زنگ های مطالعاتی هر هفته را در انتهای جمعه هفته قبل انجام بدهید. ولی به ترتیب درسها خیلی پایبند نباشید. تعدادی درس را برای هر روز و تعدادی مبحث را برای هر هفته در نظر بگیرید. حالا برنامه شما شکل گرفته. برای رشته ریاضی به نمونه پیش بینی زنگ ها در زیر توجه کنید.

تبصره: با توجه به توضیحات بالا و نمونه در نظر گرفته شده هر روز شما از حداقل چهار زنگ مطالعاتی دروس مختلف تشکیل می شود.

 

 

 

بخش های اولویتی در برنامه بستگی به تکالیف، امتحانات و … دارد.
این مدل برنامه ریزی در صورت اجرای موفق مراحل جزئی تری دارد که ما در تنظیم برنامه در قسمت های بعدی در اختیارتان قرار می دهیم.

استراتژی مطالعاتی مهر و آبان

نویسنده علی نظیف

راه ارتباط مستقیم با مهندس علی نظیف : Mr.nazif@gmail.com

افزودن یک دیدگاه