اهمیت تابستان برای کنکوری ها

چگونه از تابستان شروع کنیم؟

۱- به نظر شما ۳۳۰ بزرگتره یا ۲۵۰ ؟! شروع شما در تابستان باعث می شود مباحث مختص کنکور سراسری را که تمام رقبای شما به صورت مشترک باید بخوانند ، در زمان بیشتر و با آرامش بیشتر بخوانید . در یک محاسبه ساده تصور کنید شما ۶۰ روز از من زودتر شروع کرده اید و من در مهر ماه شروع می کنم . اگر در آن ۶۰ روز صرفا روزی ۵ ساعت درس خوانده باشید ، من باید برای رسیدن به وضعیت فعلی شما حداقل روزی ۱:۳۰ ساعت تا کنکور کمتر بخوابم !

۲-تابستان زمان آزمون و خطاست. شما با الگوهای مطالعاتی تشریحی خود در گذشته نتایجی را کسب کرده اید . امسال به تغییر رفتار مطالعاتی نیاز دارید ، زیرا آزمونی متفاوت در راه است . در نتیجه ، هم با تغییر الگوهای برنامه ریزی و هم با تغییر روش های مطالعاتی ، مواجه هستید . همچنین نیاز به آموزش تکنیک های تست زنی ، استرتژی آزمون ، خلاصه نویسی و … دارید که البته ما یک برای مدون برای آموزش شما در نظر داریم . تابستان بهترین زمان است تا کم کم به دنیای کنکوری ها پا بگذارید

۳-  بخش مهمی از کنکور در سال یازدهم  به شما آموزش داده شده و حداقل در تمام دروس شما با یک بودجه بندی سی درصدی در این سال مواجه خواهد بود . از سوی دیگر شما در تابستان با فاصله زمانی کم نسبت به امتحانات ، هنوز به صورت کمی مبهم تمام مباحث را در ذهن دارید و با نصف انرژی می توانید به راحتی به تثبیت اطلاعات در ذهن خود دست یابید . هرچه زمان بیشتری از امتحانات فاصله بگیرید ، کسب نتیجه سخت تر خواهد بود .

چگونه در تابستان سال کنکور برنامه ریزی کنیم؟

برنامه ریزی در معنای کلی یعنی بدانیم به کجا می خواهیم برویم ، از چه مسیری و چگونه …

قطعا برنامه ریزی جدولی و ساعتی در تابستان صرفا باعث دلسردی شما خواهد شد . شما باید به گونه ای برنامه ریزی حجمی و مبحثی داشته باشید که بتوانید الگوهای مطالعاتی خود را اصلاح ( کنکوری ) کنید و مهارت های تست زنی خود را ارتقا دهید .  باید اهداف مبحثی برای خود تعیین کنید و حتما از دفتر برنامه ریزی استفاده کنید . شاید ارتباط شما با ثبت فرایندهای مطالعاتی اجرا شده خوب نباشد ، ولی این یک نیاز بسیار مهم برای یک کنکوری است .

با یادداشت کردن این موارد در دفتر برنامه ریی، مشخص میشه که دقیقا توان واقعی و میزان ساعات مطالعه شما چقدره و تعادل در مطالعه دارید یا نه که بر اساس اون واسه هفته های بعدی برنامه ریزی کنید. پس اگه دفتر برنامه ریزی پر نمی کنید تا بر اساس سابقه مطالعاتی خودتون برای هفته آیندتون برنامه بریزید، منتظر ریختن یه برنامه درست و منطقی و اجرا کردنش نباشید !

۱۰ علت اصلی استفاده از دفتر برنامه ریزی :

۱-دفتر برنامه ریزی، مانع  اعتماد به نفس کاذب نسبت به ساعات مطالعاتی یا توان مورد تصورتان است .

۲-دفتر برنامه ریزی، عامل تخلیه ذهنی و کاهش استرس با ثبت واقعیات نتایجتان است .

۳-دفتر برنامه ریزی ، عامل رقابت و افزایش ساعات مطالعه می شود .

۴-با تکمیل دفتر برنامه ریزی خودتان رقیب اصلی خودتان می شوید .

۵-تعادل مطالعاتی تستی و تشریح فقط با دفتر برنامه ریزی مقدور است.

۶-دفتر برنامه ریزی، با ایجاد خودشناسی تنظیم کننده ساعات مطالعه و سایر امور زندگی  شماست .

۷-میانگین ساعت مطالعه هفتگی تان را اندازه گیری کنید .

۸-بلافاصله پس از مطالعه هر درس ساعت مطالعه آن را یادداشت میکنید و یک پالس مثبت دریافت می کنید.

۹-تعادل مطالعه دروس اختصاصی و عمومی را چک کنید .

۱۰-حجم کار رو دقیقا ریز به ریز مشخص می کنید .

چگونه در تابستان برای کنکور بخوانیم ؟

تابستان تنها فرصت اصلاح یا تغییر الگوهای مطالعاتی و آزمونی در گذشته است . شما برای یک آزمون آماده می شوید که نیاز به سرعت عمل ، دانش ، دقت و استقامت ذهنی است . پس باید برای موفقیت خودمان را آماده کنیم .  در گام اول برخی از الگوهای مورد نیازتان را مطرح می کنم تا در مقاله بعدی روش های مطالعاتی مورد نیازتان را ارائه دهم :

خواندن بدون نوشتن : روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد . باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، مخصوصا قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجدد به خاطر سپرد .

خط کشیدن زیر نکات مهم : این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای آنکه تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می گردد .حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند .

حاشیه نویسی : این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که درک کرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت می کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست

کلید برداری : کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است . در این روش شما بعد از درک مطالب ، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود

خلاقیت و طرح شبکه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا فراگیری مطالب درسی است .در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می کنید ) تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور کنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد .

در تابستان سال کنکور چه درس هایی رو بخوانیم ؟

در تابستان سعی کنید اهمیت ویژه ای به مباحث مهارتی چه در دروس عمومی و چه دروس اختصاصی بدهید. مثل ریاضی ، فیزیک ، مباحث حل کردنی شیمی مثل استوکیومتری ، قواعد عربی ، آرایه و قرابت معنایی و بقیه مباحثی که بیشتر جنبه یادگیری و مهارتی دارن . به طور کلی تابستان و نیمسال اول سال تحصیلی باید رو این مباحث بیشتر وقت گذاشت چون یکی دو ماه آخر فرصت زیادی برای تقویت و جهش چشمگیر تو این مباحث نیست . در طول تابستان سعی کنید حداقل ۷۰ درصد ساعت مطالعه هفتگی مختص دروس اختصاصی باشد .

نویسنده : علی نظیف

نویسنده علی نظیف

راه ارتباط مستقیم با مهندس علی نظیف : Mr.nazif@gmail.com

1 دیدگاه

  • سلام
    شما پیشنهادتون برای دروس ، شروع از اختصاصیاست یا عمومیا؟

    پاسخ

افزودن یک دیدگاه