معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر

بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر دنیا با ترتیب اعتبار مدرک به روایت نگرش سوم
در تمام دنیا دانشجویان بعد از تحقیق بسیار جذب دانشگاه هایی می شوند که از لحاظ علمی و فنی و ارزش مدرک دارای اعتبار جهانی باشند. به همین دلیل موسسات اعتبارسنجی هر سال فهرستی از برترین دانشگاه های جهان در همه نشریات معتبر منتشر می کنند. این فهرست دارای یک سری فرمول پیچیده است که از چندین لحاظ این دانشگاه ها را مورد بررسی قرار می دهد. سه فهرستی که برای رتبه بندی دانشگاه ها مد نظر موسسه اعتبارسنجی قرار دارد عبارتند از QS با پیشینه بریتانیایی، فهرست THE با پیشینه امریکایی و فهرست شانگهای با پیشینه چینی . در ادامه الی گشت نحوه رتبه بندی دانشگاه ها و همچنین بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر را شرح خواهد داد. با ما همراه باشید.

بهترین دانشگاه های حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر

در هر یک از سه فهرست رتبه بندی تنها نام پنجاه دانشگاه برتر در زمینه کامپیوتر به عنوان مرجع قرار گرفته است. همچنین این فهرست ها دانشگاه ها را بر اساس نام کشور مرتب کرده اند . رتبه بندی پس از اینکه این شرایط برقرار شد انجام می شود. اولین دانشگاه برتر آن کشور با دومین دانشگاه برتر همان کشور مقایسه می شود، اگر دانشگاه اول از رتبه بالاتری نسبت به دومی قرار داشت با برترین دانشگاه کشور بعدی مورد مقایسه قرار می گیرد. اگر از هر دو این دانشگاه ها از لحاظ فنی و علمی در جایگاه بالاتری برخوردار بود نامش در لیست نهایی قرار می گیرد.

انیستیتو فناوری ماساچوست (MIT)
بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در دنیا که در سال ۲۰۱۷ انستیتو ماساچوست است که در دو رشته الکترونیک و کامپیوتر فعالیت دارد. این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی جهان به‌شمار می‌رود. در حال حاضر ۵ رشته کامیپوتری را دارا بوده و این امکان برای دانشجویان کامپیوتر هست بنابر علاقه و توانمندی های خود در یکی از رشته ها، تحصیل خود را آغاز کنند. این دانشگاه در شهر کمبریج واقع است.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر
حوزه های فعالیت:علوم و مهندسی برق
مهندسی برق و علوم کامپیوتر
علوم کامپیوتر و مهندسی
علوم کامپیوتر و زیست شناسی مولکولی
علوم کامپیوتر، اقتصاد و علوم داده
انیستیتو فناوری ماساچوست


دانشگاه کارنگی ملون
یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در دنیا کارنگی ملون است که در ایالت متحده قرار دارد. این دانشگاه دو دپارتمان بزرگ و مستقل برای هریک از شاخه های علمی و مهندسی کامپیوتر دارد. در این دانشگاه دو شاخه اصلی رشته مهندسی کامپیوتر در حال تدریس می باشند. یک دپارتمان منحصر به مهندسی الکترونیک و گرایش سخت افزار کامپیوتر است و دپارتمان دیگر به شاخه دانش کامپیوتر و گرایش نرم افزار کامپیوتر اختصاص داده شده است. این دانشگاه در شهر پیتسبورگ واقع شده است. دانشجویان به منظور تحصیل در این دانشگاه می تواند از سازمان‌های دانشجویی فرصت‌های اجتماعی، خدماتی، رسانه‌ای، دانشگاهی، معنوی، تفریحی، ورزشی، مذهبی، سیاسی، فرهنگی، و دولتی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند استفاده نمایند.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر
حوزه های فعالیت:علوم کامپیوتر
زیست شناسی محاسباتی
علوم کامپیوتر و هنر
موسیقی و تکنولوژی
مهندسی برق و کامپیوتر
دانشگاه کارنگی ملون


انیستیتو فدرال فناوری زوریخ
سومین دانشگاه برتر دنیا انیستیتو فدرال فناوری زوریخ در سوییس است. این انستیتو دارای دو دپارتمان سخت افزاری و نرم افزاری می باشد، که در هر کدام تنها یک رشته اصلی در مقطع لیسانس تدریس می شود. دانشجویان لازم است این را بدانند که برای تحصیل در این دانشگاه باید به زبان آلمانی مسلط باشند. همانطور که از اسم دانشگاه مشخص است این انستیتو در شهر زوریخ سوییس قرار دارد.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر
حوزه های فعالیت:علوم کامپیوتر
مهندسی برق و فناوری اطلاعات
انیستیتو فدرال فناوری زوریخ


دانشگاه ملی سنگاپور
دیگر دانشگاه برتر جهان در سنگاپور قرار دارد. دانشگاه ملی کشور سنگاپور در پنج رشته اصلی کامپیوتر فعالیت دارند. این پنج رشته عبارتند از دانش کامپیوتر (نرم‌افزار)، مهندسی کامپیوتر (سخت افزار)، سیستم‌های اطلاعاتی، تحلیل آماری کسب و کار (داده کاوی) و امنیت اطلاعات می باشند. تقسیم‌بندی های این دانشگاه به مدل توصیه شده از سوی IEEE-CS و ACM بسیار شبیه است. دانشجویان مقطع دکترا خیالشان از بابت هزینه تحصیلی راحت باشد چون اکثر دانشجوبان در این مقطع از دولت سنگاپور بورسیه بوده و کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند. دانشگاه سنگاپور از لحاظ علمی جزء بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر محسوب میشود.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر
حوزه های فعالیت:علوم کامپیوتر
سیستم های اطلاعاتی
مهندسی کامپیوتر
تجزیه و تحلیل کسب و کار
امنیت اطلاعات
انیستیتو فدرال فناوری زوریخ


دانشگاه تورنتو
دانشگاه تونتو در کادانا هم دارای دو دپارتمان جداگانه برای رشته کامپیوتر می باشد. علاقه مندان به گرایش مهندسی کامپیوتر می‌توانند در شاخه های سخت افزار، نرم‌افزار و یا الکترونیک دیجیتال تحصیل کنند. اگر هم شاخه کاری و تحصیلی شما دانش کامپیوتر است می توانید یکی از شاخه های رشته دانش کامپیوتری نظیر برنامه نویسی تحت وب، بازی‌های کامپیوتری و هوش مصنوعی را در دانشکده دانش کامپیوتر در این دانشگاه ادامه دهید.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر
حوزه های فعالیت:علوم کامپیوتر
مهندسی برق و کامپیوتر
دانشگاه تورنتو


دانشگاه نانیانگ سنگاپور
دیگر دانشگاه برتر در حوزه رشته های کامیپوتری، دانشگاه نانیانگ سنگاپور است. این دانشکده دارای دو گراش دانش و مهندسی کامپیوتر است. دانشجویان علاقمند در هر یک از رشته های گفته شده می توانند تحصیل خود را ادامه دهند.

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر
حوزه های فعالیت :علوم کامپیوترمهندسی کامپیوتر
دانشگاه نانیانگ سنگاپور

دانشگاه ادینبورگ
دانشگاه نرم افزاری ادینبورگ در شهر انگلستان قرار دارد. این دانشگاه به طور انحصاری در شاخه نرم افزار کامپیوتر فعالیت دارند. علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه می توانند در یکی از پنج رشته پیش ارایه شده در دانشکده کامپیوتر تحصیل کنند. دوتا از این پنج رشته یکسان هستند ولی یکی از آنها نام مهندسی را با خود دارد. این برای جذب دانشجویانی خارجی است که از کشورهایی می‌آیند که کامپیوتر را بیشتر یک رشته مهندسی میدانند تا عملی.


معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته کامپیوتر
حوزه های فعالیت:هوش مصنوعی
علوم شناختی
علوم کامپیوتر
علوم کامپیوتر (BEng)
مهندسی نرم افزار
دانشگاه ادینبورگ

دانشگاه سلطنتی لندن
دانشگاه دیگری در کشور انگلستان وجود دارد که شیوه جدید در ارائه رشته کامپیوتر دارند. دانشجویان می توانند در این دانشگاه یک رشته از دانش کامپیوتر را به همراه ریاضیات(محاسبات) بخوانند یعنی به صورت ترکیبی درس بخوانند و این امکان وجود دارد که برای مقطع لیسانس دانشجویان یک سال اضافه تر از حد معمول تحصیل کنند تخصص گرایش خود را بگیرند.


حوزه های فعالیت:محاسبات(BEng)
محاسبات – هوش مصنوعی(MEng)
محاسبات – محاسبات در زیست شناسی و پزشکی(MEng)
محاسبات – بازی، دید و تعامل(MEng)
محاسبات – مهندسی نرم افزار(MEng)
ریاضیات و علوم کامپیوتر (BEng)
مدیریت محاسباتی ( BEng)
سلطنتی لندن


دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ
دپارتمان مهندسی دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ چهار رشته در ارتباط با کامپیوتر ارایه می‌کند. رشته‌های اصلی عبارتند از دانش کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر. اما رشته سوم در واقع همان دانش کامپیوتر است که با عنوان مهندسی همراه است. رشته چهارم بیشتر مربوط به داده کاوی و کسب و کار است و یک رشته مدیریتی است.

حوزه های فعالیت:علوم کامپیوتر (BEng)
علوم رایانه (BSc)
در مهندسی کامپیوتر(BEng)

پیشنهاد می کنم این مطلب را بخوانید : مهاجرت بدون در نظر گرفتن این نکات، وحشتناک است!

نویسنده علی نظیف

راه ارتباط مستقیم با مهندس علی نظیف : Mr.nazif@gmail.com

افزودن یک دیدگاه